Glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketimiyle vücut ağırlığı arasındaki ilişki
The relation between the consumption of food with high glycemic index and body weight
  1. Tez No: 206967
  2. Yazar: HATİCE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu arastırma ilkögretime devam eden 13- 15 yaslarındaki ergenlerin mevcut beslenme alıskanlıkları dogrultusunda günlük diyetlerinin G (Glisemik ndeks) düzeyi ile beden agırlıkları arasındaki iliskiyi tespit etmek amacıyla yapılmıstır. Arastırmanın çalısma grubunu, Toygar Börekçi lkögretim Okuluna 2005- 2006 egitim ögretim yılında devam eden 13- 15 yas aralıgındaki 143 ergen olusturmustur. Arastırmacı tarafından gelistirilen bir anket aracılıgı ile toplanan veriler SPSS 11.0 ve BEBS programları kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıs, ortalama, standart sapma, t testi, korelasyon, X² ve tek yönlü varyans analizleri yapılmıstır. Ergenlerin besin tüketim sıklıklarına her gün bakıldıgında; ekmek, seker, kola, çikolata, pilav, havuç, dondurma, makarna, yogurt, süt ve sekerlemeyi daha çok tükettikleri görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relation between glycemic Index of daily diets of adolescents between 13-15 and their body weight in view of their present eating habits. The study group of the investigation comprises 143 students between 13-15 who attended Toygar Börekçi Primary Education School during 2005-2006 academic years. Data collected using a questionnary developed by the investigator were analyzed using SPSS 11.0 and BEBS programs and mean, standard deviation, t test, correlation, chi-square and one way variance analyses were carried out. When the frequency of the food consumption in adolescents was investigated, it was established that they consumed bread, sugar, cola, chocolate, rice, carrot, ice cream, noodles, yogurt, milk and sugar candies more. The difference between sexes in terms of the consumption of pastry, which is a food with high GI (male=137,0 g.