Developing preparatory school students' creative problem solving skills in post-reading using the symptoms, causes, outcomes, resources, effects (score) model
Hazırlık okulu öğrencilerinin okuma sonrasında yaratıcı problem çözme becerilerini belirtiler, sebepler, çıktılar, kaynaklar, etkiler (score) modeli ile geliştirme
- Tez No: 206968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENA GÜL PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalısmanın temel amacı hazırlık okulu öğrencilerinin SCORE Modelini kullanarak okuma sonrası etkinliklerinde yaratıcı problem çözme becerilerinin gelistirilmesidir. Bu çalısma kendi alanı içinde, öğrencilere verilmis olan bir metinde problemi belirleyebilme ve yaratıcı problem çözme modellerinden olan SCORE Modelini belirlenen problemleri çözmek için nasıl uygulayacaklarını öğreten 4 dersi test etmistir. Bu çalısma takip eden arastırma sorularına dayanmaktadır: 1 Öğrenciler SCORE Modelini bir okuma sonrası etkinliği olarak kullanabilirler mi? 1.1 Sağlanan materyaller öğrencilerin okuma sonrası yaratıcı problem çözme becerilerini gelistirmede etkin midir? 1.2 Etkinlikler öğrencilerin gerçek yasamda yaratıcı problem çözme becerilerinin gelismesinde ne düzeyde etkilidir? Bu soruları yanıtlamak için iki gözlemciden, hazırlık sınıfı öğrencilerinden ve okutmanlarından nicel ve nitel veri toplanmıstır. Veri video-Cd ler, mülakatlar ve değisik geri dönüt formları seklinde düzenlenmistir. Nitel veri, sınıflandırma ve karsılastırma gibi araçlarla, nicel veriyse ortalamalar ve istatistik dağılımlar seklinde değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to develop preparatory school students? creative problem solving skills in post-reading using the SCORE Model. This study tested 4 lessons which taught students to define a problem from a given text and how to apply the SCORE, a creative problem solving model, to solve the stated problems. This study is based on the following research questions: 1. Are students able to use the SCORE Model as a post-reading activity? 1.1Are the materials provided effective in developing students? creative problem solving skills in post-reading? 1.2 To what extent are the activities effective in improving students? creative problem solving skills in real-life? In order to answer these questions, qualitative and quantitative data were gathered from two observers, preparatory class students and their instructors. The data were based on Video CD?s, interviews, and various feedback forms. Qualitative data were analyzed in qualitative tools such as classification and constant comparison. Quantitative data were analyzed in means and averages.