Tarih öğretimi ve filmler: 'Tarih öğretiminde film kullanılmasının öğrenci başarısı üzerine etkisi'
Teaching history and films: 'The effect of the use of films in teaching history on students' achievement'
  1. Tez No: 206974
  2. Yazar: SEZAİ ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. REFİK TURAN, PROF. REŞAT GENÇ, PROF. KÂZIM YAŞAR KOPRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu arastırmanın amacı, filmlerle ögrenme etkinliklerinin, lise üçüncü sınıf ?T.C nkılâp Tarihi ve Atatürkçülük? dersi ?Cumhuriyet Dönemi? ünitesinin ögretiminde ögrencilerin basarıları üzerindeki etkisini belirlemektir. Arastırma deneysel desen modelinde gerçeklestirilmistir. Arastırmada veri toplama aracı olarak arastırmacı tarafından gelistirilen basarı testi kullanılmıstır. Gelistirilen ölçme aracı 2003-2004 egitim ögretim yılının II. yarıyılında, Elmadag Lisesi üçüncü sınıf ögrencilerinden 129 kisiye uygulanmıstır. Arastırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde; tek yönlü varyans analizi (ANOVA) , çift yönlü varyans analizi (repeated measures) yapılmıs; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama degerleri kullanılmıstır. Bu çalısma lise üçüncü sınıf ?Cumhuriyet Dönemi? ünitesinde üç deney ve bir kontrol grubu olmak üzere dört farklı grupta gerçeklestirilmistir. Deney gruplarında filmle ögretim etkinliklerine uygun yöntem ve tekniklerin uygulanması planlanmıstır. Arastırma kapsamında deney gruplarına TRT yapımı ?Cumhuriyet? (1998) filmi seyrettirilmistir. Bu sınıflardan Deney-1 (A subesi) grubuna ön test uygulanmıs daha sonra film seyrettirilmis, ünite konuları anlatılmıs ve son test uygulanmıstır. Deney-2 (B subesi) grubuna ön test uygulanmıs, ünite konuları anlatılmıs, daha sonra film seyrettirilmis ve son test uygulanmıstır. Deney-3 (D subesi) grubuna ön test uygulanmıs, film ile birlikte (yeri geldiginde film durdurularak, konusularak, tartısılarak vb.) ünite konuları anlatılmıs ve son test uygulanmıstır. Kontrol (C subesi) grubuna ön test uygulanmıs, konular anlatılmıs (ünitesi düz anlatım, soru-cevap yöntemleriyle) ve son test uygulanmıstır. Bu gruba arastırma geregi film seyrettirilmemistir. Deney grupları ve kontrol grubunun deney öncesi ve deney sonrası öntest ve sontest toplam ?Cumhuriyet Dönemi? ünitesi testi basarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmustur. Deney grupları ögrencilerinin ?Cumhuriyet Dönemi? ünitesi sontest basarı puanları bulundukları deney grubuna göre anlamlı bir farklılık göstermistir. Deney-3 grubunda uygulanan (konular ögretilirken film durdurularak ve üzerinde konusulup, tartısılarak yapılan gösterimin) etkinlikler diger deney gruplarında uygulanan etkinliklere göre daha etkili bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of using films as an instructional source on the success of students in teaching ?Republic Period?, the unit in ?The History of Turkish Republic Revolution and Ataturkism? for High School 3rd graders. The research was conducted with the experimental design model. An achievement test developed by the researcher was used in data collection in this study. The measurement tool was administrated to 129 third year students studying at Elmadag High School in spring semester 2003-2004. One-way analysis of variance (ANOVA) and Two-way analysis of variance (repeated measures) were used to test the subproblems of the research; the values of frequency, percentage and mean were employed during the analysis phase. This study was carried out over four different groups for High school 3rd graders, three being experimental and one being control group. In experimental groups, the application of appropriate methods and techniques to the activities of instruction through films was planned. To serve this purpose, experimental groups were made to watch ?Cumhuriyet [Republic]? dated 1998. Among these classes, a pre-test was administered to Experiment-1 ( Branch A) and then they were made to watch the film; subsequently, they were taught the unit and administered a post-test. As for Experiment-2 ( Branch B), the same procedure as above was followed. As for Experiment-3 (Branch C ), they were administered a pre-test, the unit was taught together with the film ( sometimes pausing the film and discussing and talking ) and a post-test was administered. Control group (Branch C) was administered a pre-test and the unit was taught (through question and answer method and narration) and a post-test was administered. In accordance with the pattern of the study, this group did not watch the film concerned. The result of the study indicated that in the course of ? Republic Period? there was a significant difference between the results of the pre-tests and post-tests for the experimental and control groups in terms of achievement scores. The result of the study indicated instructional method employed in the experimental groups exhibited a significant difference on the students? achievement in the post-test of ?Republic Period?. The methods and activities employed in Experiment-3 group (pausing the film and discussing and talking) were found to be more effective than the activities implemented in other groups.