Örgüt geliştirme sürecinde davranış değiştirmeye yönelik müdahalelerin kapsamı ve etkisi (Ankara'da faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama)
The extension and effect of interventions to changing behaviors in the organizational development progress (A study in 4 and 5 star hotels in Ankara )
  1. Tez No: 206978
  2. Yazar: ÜMMÜHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Arastırmada Ankara ilindeki dört ve bes yıldızlı olmak üzere 8 tane otel isletmesindeki çalısanlara göre örgüt gelistirme sürecinde örgütsel davranısı degistirmeye yönelik müdahalelerin kapsamı ve etkisi arastırılmıstır. Arastırmanın evrenini Ankara ilindeki tüm dört ve bes yıldızlı otel isletmeleri olusturmaktadır. Örneklem alınmayıp, turizm yatırım belgeli 13 otel isletmesinin tamamına ulasılmaya çalısılmıs ancak 8 tane otel isletmesi arastırmaya katılmayı uygun görmüs ve bu isletmelere uygulanmıstır. Toplam 412 isgörenin katılımı saglanmıstır. Bu arastırma kapsamında 21 sorudan olusan bir anket formu kullanılmıstır. Analizleri SPSS 13 for Windows isimli analiz programında frekans tabloları ve ki-kare testi yapılarak gerçeklestirilmistir. Arastırmada anlamlılık düzeyi olarak 0,5 olarak kabul edilmistir. Arastırma sonucunda örgüt gelistirme sürecinde davranıs degistirmeye yönelik müdahalelerin kapsamında tüm otel isletmelerinin sadece bir kaçında egitim, rehberlik, kariyer gelistirme imkanı, bireylerarası iletisim gelistirme, takım çalısmaları yapma ve süreçle uyumlu yönetim tarzı yürütülmesi gibi faaliyetlere çogunlukla yer verildigi görülmüstür. Örgüt gelistirme sürecinde örgütsel davranısı degistirmeye yönelik müdahalelerin uygulandıgı otel isletmelerinde motivasyon artısı, kisisel gelisim olanaklarının saglanması ve etkin iletisim görülmektedir. Ancak isgörenlerin isletmelerin yönetim tarzını benimsemeleri, örgüt amaç ve hedefleriyle kendi hedeflerinin örtüsmesi ve kendini gerçeklestirmeyle ilgili problemlerinin oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, according to the workers at 4 and 5 stars hotels in Ankara, the extension and the effects of changing organizational behavior interventions are researched in the organizational development progress. The cosmos of the study is 4 and 5 stars hotels in Ankara Province. Without a sample, the study is applied at 8 hotels of 13 hotels in Ankara.412 workers are added to the study. At the range of this study, a questionnaire having 21 questions is used.Analysis is realized by making schedules of frequency and chi-square at the programme of SPSS 13 for Windows. 0,05 is accepted as the level of meaningfulness in the study. As a result of the study,in extension of changing organizational behavior interventions in the organizational development progress, giving place to education, guidance, opportunity of improving career, improving the communication between individuals, team works, harmonious with the progress managing style are seen.At the hotels of changing organizational behavior interventions in the organizational development progress applied, the increase of motivation, providing individual development and effective communication are seen. But, workers have some problems about not to adopt the managing style, not to have same organizational aim and individual aim and not to realize their own.