Catering ve banket hizmeti veren tivari işletmelerin özellikleri, personel ve eğitim durumları ile mesleki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Identifying the qualities of the administatrations giving service on catering and banquet, the educational background of the staff and the necessities of vocational education in the sector
- Tez No: 206977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Catering ve banket( ziyafet) hizmeti veren ticari işletmelerin özellikleri, personel ve eğitim durumları ile mesleki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla planlanıp yürütülen bu çalışma kapsamına İstanbul ilinde faaliyet gösteren ve İYSAD'a üye olan toplam 20 firmadan 389 personel ve 52 yönetim kademesi personeli alınmış ve araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırma 2006 ? 2007 yılında yapılmıştır. Veriler hazırlanan iki tür anket yoluyla toplanmıştır. Birinci anket formu çalışan personelin mevcut durumunu incelerken, ikinci anket formu yönetim kadrosundaki personelin durumunu ve düşüncelerini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Elde edilen bilgiler frekans, yüzde ve ki- kare istatiksel analiz yöntem kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında araştırmaya katılan bireylerin % 60.7'si ilköğretim kurumu mezunudur. Bireylerin % 63.9'unun meslek bilgisini ustaçırak ilişkisi içinde aldıkları, geri kalan mesleki eğitim almış bireylerin çoğunluğunun ise özel ve resmi kurslardan aldıkları belirlenmiştir. Araştırmaya katılan personelin % 28.6'lık kısmı ticari mutfak organizasyonları gibi bölümlerin açılmasını istedikleri de belirlenmiştir. İşletmelerin % 57.9'unun mesleki eğitimden yetişmiş eleman çalıştırdıkları ve çoğunlukla sektör ihtiyaçlarını karşılayan eğitim programlarının hazırlanmasını istedikleri belirlenmiştir. Araştırma sonunda Catering ve ziyafet hizmeti veren ticari işletmelerdeki personelin mevcut eğitim durumunun çok düşük olduğu, mesleki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi için sektör temsilcileri, Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kurumların işbirliği yapması, ihtiyaca uygun eğitim programlarının açılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which is planned and done in order to identify the qualities of the administrations giving service on catering and banquet, the educational background of the staff and the necessities of vocational education in the sector has taken 389 staff and 52 staff working as managers from 20 different companies in Istanbul, which are affiliated to İYSAD, for the survey. Scanning model has been used in this survey. It is applied in 2006-2007. The date has come out by means of two different types of questionnaires. The first questionnaire is given to the staff to evaluate their present educational levels, and the second questionnaire is prepared to identify the managers educational levels and their opinions. The data acquired is evaluated by using the frequency, per cent and chi- square statistical analysis method. With the help of the data obtained it is understood that 60.7% of the people have primary school graduation. It is also found out 63.9% of the workers has the required vocational knowledge from the apprenticeship while working, the remaining have the certificates from either private or the public courses, and 28.6% of the people taking the survey has acclaimed that they would like to have new sections such as trade kitchen organization. It is found out 57.9% of the administrations have workers who got their knowledge from the vocational education and most of them want necessary educational programmers for the sector to be prepared. It is concluded that the staff working for the administrations giving Catering and Banquet service has a very low education, the representatives of the sectors has to be in co-ordination with Turkish Ministry of Education and the other organizations in order to identify the necessary vocational education which can help the sector improve their capabilities, and the educational programmers supplying the needs should be opened.