9- 12 yaş grubu öğrencilerin beslenme alışkanlıkları
Eating habits of students aged 9 to 12
  1. Tez No: 206979
  2. Yazar: GÜLSÜM TÜRKMENOĞLU(ŞİMŞEK)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Resmi ilköğretim okullarına devam eden 9 ? 12 yaş grubu çocukların beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi amacıyla planlanıp yürütülen bu araştırmanın kapsamına Muğla'nın Milas İlçesindeki resmi ilköğretim okullarına devam eden 9-12 yaş arasındaki 708 öğrenci alınmış ve araştırmada tarama modeli uygulanmıştır. Bu araştırma 2006-2007 yılında yapılmıştır. Veriler anket formuyla toplanmış, her çocuğun boy ve kilosu ölçülmüştür. Anket formu; okul çağı çocuklarının sosyo-kültürel özellikleri, kişisel özellikleri, devam ettikleri okulun özellikleri, beslenme alışkanlıklarına yönelik hazırlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; İlköğretim öğrencilerinin %45.2'si öğün atlamazken, %39.5'inin bazen öğün atladığı, atlanan öğünün %50.9'luk kısmını öğle öğününün oluşturduğu görülmüştür.Öğrencilerin %50.1'inin harçlıklarıyla çikolata, % 39.4'ünün sandviç, hamburger, tost satın aldığı tespit edilmiştir.Bu öğrencilerin %85.4'ü peyniri, %75.4'ünün elma, armut, muzu, %47.8'inin ekmek, simit vs. her gün tükettiği saptanmıştır. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin %50.1'i haftada 1-2 defa balık ve diğer deniz ürünlerini tüketmektedir. Öğrencilerin %93.0'ı patates yemeklerini, %82.5' inin tavuk ve hindi yemeklerini sevdiği tespit edilmiştir. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin büyük çoğunluğunun (%79.2) BKI' sinin normal olduğu saptanmıştır. Öğrenciler öğün atlama alışkanlığından vazgeçirilmeli, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
708 students aged 9 to 12 who attend official primary schools of Milas in Muğla have been comprised in this research which has been planned and run in order to evaluate the nutrition facts of school children aged to 9 to 12.Scanning model was applied .This research was done between 2006 and 2007. The data was gattered with questionnaire forms the height and weight of each child was measured.The questionnaire was prepared to researchand evaluate the socio-cultural facts, personal facts, school facts and nutrition facts of the school age children. According to the research results, %45.2 of primary school students don?t skip meals, %39.5 sometimes skip meals and mostly skipped meal by %50.9 of the students is lunch..ıt is fixed that %50.1 of the students buy chocolate, %39.4 buy sandwich, hamburger or toast with heir pocket money.And %85.4 of the school children consume cheese, %75.4 consume apple ,pear and banana, %47.8 consume bread or cookies everyday.The %50.1 of the school age children which were took part in the survey consume fish or the order sea products once or twice a week.It is fixed that %93.0 of there children like potato meals, %82.5 like chicken and turkey meals.İt is fixed that the majority(%79.2) of the students?s BMI is normal.The students should be concinced not tos kip their meals,and should be provided to consume enough and ballanced nutritive and at the same time they must be provided to gain enough and balanced eating habits.