İkinci derece gerilim transfer fonksiyonlarının opamplı devrelerle gerçekleştirilmesi
- Tez No: 20698
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET n. dereceden bir transfer fonksiyonu birinci ve ikinci dereceden fonksiyonların toplamı olarak ifade edilebilmektedir, devre elemanlarıyla, işlemsel kuvvetlendirici ve RC elemanlarıyla gerçekleştirilmesi konusu ele alındı. Sadece pasif elemanların kullanıldığı devre sentez yöntemlerinde devre modeli önceden seçilmekte ve bu devrenin analizi yapılarak katsayıları eşleştirme yoluyla eleman değerleri belirlenmektedir. Bu çalışmada geliştirilen yöntem ile devre modelinin önceden belirlenmesi kısıtlamasına gerek kalmamaktadır. Bu sentez yönteminde işaret-akış diyagramlarının özelliklerinden yararlanılmıştır, önce bazı alt-devrelere ilişkin alt-graflar elde edilmiş, daha sonra bazı işlemsel kuvvetlendiricili RC alt-devrelerine ilişkin akış-graflan bulunmuş ve sonunda ele alman transfer fonksiyonunun işaret-akış diyagramının alt-diyagramlan ile bu alt- devrelere ilişkin alt-graflar karşılaştırılarak dal transmitanslan ve dolayısıyla eleman değerleri belirlenmiştir. Ayrıca, verilen örneklerde ulaşılan aktif devrelerin düşük duyarlıklı devreler olduğu görülmüştür. Bu tezde çıkarılan akış-graflannın kaskad bağlanmasıyla en genel n. derece trans fer fonksiyonlarını sağlayan akış-graflanna ve buradan da bu transfer fonksiyonlarını gerçekleyen aktif devrelere kolayca ulaşılabilir. (iv)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A nth-order transfer function can be expressed as summation of first-order and second-order functions. In this thesis realisation of second-order voltage transfer functions with operational amplifier and RC elements, suited to integrated circuit production technics, is investigated. In those synthesis methods using only passive elements, circuit model is selected first, then the circuit is analyzed, and finally element values are determined through coefficient-matching procedures. With the method developed in this work the limitation of selected circuit model is eliminated. Here we have used some properties of signal-flow graphs. First, sub-graphs for some sub-circuits are obtained, then signal-flow graphs for certain sub-circuits having ope rational amplifiers and RC elements are derived, and finally by comparing the sub-graphs of the signal-flow graph of the considered transfer function with these sub-graphs of sub-circuits, branch transmittances and element values are determined. In addition, it is found that the circuits reached in the given examples are low-sensitive cir cuits. It is conveniently possible to cascade the signal-graphs derived in this work in attempt to obtain flow-graphs satisfying nth-order transfer functions, thereby reaching the active circuits realising these transfer functions. (v)