Konvansiyonel ısıtma projelerinin tasarlanması ve programlanması
  1. Tez No: 20699
  2. Yazar: HAYTHAM AWATA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ISIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
IV ÖZET insan vücudu almış olduğu gıdaların oksijenle yanması sonucunda ısı üretir ve aynı zamanda sürekli olarak da ısı kaybeder İnsan vücudunun kaybettiği ısı, iletim, taşınım, ışınım ve buharlaşma sureti ile olur. İnsanın içinde bulunduğu ortamın koşulları, giyim ve kaybettiği ısı arasında bir denge kurulduğu zaman kendisini ısı psikoloji yönünden rahat hisseder. Isıtma ihtiyacı, yılın soğuk günlerinde ortam sıcaklığım arttırarak insan vücudunun yaydığı ısı miktarını ayarlamak ve çevresi ile bir ısı değişimi dengesi kurmak ve bu suretle insanın kendisini rahat hissetmesini sağlamak gereğinden doğmaktadır. Tarihte insanlar ilk olarak açıkta ateş yakmak sureti ile ısınmışlardır. Avrupalılar bu yer ocaklarına özel bir baca ekleyerek geliştirmişler ve bu ocaklara şömine adım vermişlerdir. Tarihte ilk defa Çinliler, bugünkü çini sobalara benzeyen sobalar kullanmışlardır. Marco Polonun seyahatinden sonra bu tip sobalar Avrupa'da görülmeye başlanmış ve 14. yüzyıldan sonra, bilhassa Danimarka'da geliştirilerek bugünkü çini sobalara benzer hale getirilmiştir. Demir sobaların kullanılmaya başlanması 17. yüzyıla rastlamaktadır. Demir sobaların geliştirilmesinde Almanya öncülük etmiştir. İlk merkezi ısıtma Romalılar tarafından yapılmıştır. Bilhassa umumi banyolara tatbik edilen bu sistemde ocaktan sıcak gazlar döşeme ve duvarlardaki kanallardan dolaştırılmak suretiyle ısıtma gerçekleştirilmiştir. Buharla ısıtma ilk olarak 1750 seneleri civarında İngiltere'de gerçekleştirildi. Bura da ısıtalar düz boru ve serpantinler halindeydi. Sıcak su ile ısıtma- ilk defa Fransa'da denendi ve 1850'den sonra da Almanya'da kul--V- lanılmaya başlandı. İlk şehir ısıtma tatbikatı 1900 senesinde Dresden'de yapıldı. Santrfüj dolaşım pompası kullanarak su ile ısıtma ise 1925 senesinde gerçekleştiril di. Bugün yeni gelişmeler birbirini takip etmekte ve bilhassa tesisatın tesis ve işletme gi derlerinin azaltılması konusu üzerine önemle eğilinmektedir. Bir ısıtma tsisatının uygun olabilmesi için bugün için şu şartları yerine getirmesi gereklidir. a-ısıtılan ortamın sıcaklık derecesi + 1°C lik bir hassasiyetle kararlı olmalıdır. b-Hızlı ve etkili bir ayar tertibatına sahip olmalıdır. c-Isıtma tesiri ile ısıtılan mahallin atmosferi bozulmamalıdır. d-Tesisat tesis, işletme ve bakım giderleri yönünden rantabl olmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, design and planning of heating projects are invetigated and a computer programme for central heating using Turbo Pascal programming lahguage is presented. Some information about heating systems, elements of central heating installation are given, basic calculations on heat losses in buildings, installation plan, boilers and boiler room, chimney cross-section area, expanding tanks and safety pipes are also summarized. A Turbo Pascal computer programme making all these calculations and printing out the results in the required formats is then explained. For a building a comparison of the results given by the computer programme and hand-made calculatinos are also given proving that the programme is working well.