Geleneksel Türk sanat müziği kemani bestekarlarının eserlerindeki batı müziğine ait müzikal unsurlar ve keman eğitiminde kullanılabilirliği
The musical components in the works of traditional art music violonist composers and their use in violin education
- Tez No: 206985
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, az sayıdaki Geleneksel Türk Sanat Müziği çevrelerindekeman icracısı ve aynı zamanda besteci kimlikleriyle tanınan sanatçılarımızıneserlerindeki, Batı müziğine ait müzikal unsurların varlığının tespit edilmesi veburadan yola çıkılarak, bu eserlerin keman eğitim müziği dağarında yer alabileceğineilişkin temel oluşturmak amaçlı öğrenci ve uzman görüşlerinin saptanmasıdır.Bu amaçla dokuz kemani bestekara ait iki yüz seksen üç eser üzerinde notaanalizi yapılmıştır. Analizin içeriğini ise bu eserler içerisindeki Batı Müziğiunsurlarının ?müzikal dinamikler, kromatik pasajlar, çift sesler, hızlı pasajlar,arpejler, akorlar, büyük aralıklar? tespit edilmesi oluşturmaktadır.Bu analizler ışığında seçilen on eser bölümü ses kayıt stüdyosu ortamındaaraştırmacı tarafından seslendirilmiş, bu ve benzeri eserlerin keman eğitim müziğidağarında yer alıp alamayacağı konusuna temel oluşturmak amacıyla bu konudauzman öğretim elemanı ve keman eğitimi alan öğrencilerin görüşlerinebaşvurulmuştur.Geleneksel Türk Sanat Müziği bestekarları arasında kemani bestekarlarıneserlerinin kemanın yapısına daha uygun olduğu varsayımından yola çıkılmaktadır.Bu uygunluk Reşat Aysu ve Haydar Tatlıyay gibi bestecilerin eserlerinde kendiniaçıkça belli etmektedir. Kemani bestekarların eserlerindeki müzikal malzemegeleneksel müziklerimizle, 12 eşit aralıklı tampere sisteme dayalı keman eğitimindebir köprü malzemesi olarak kullanılabilir. Bu malzeme sayesinde hem Batı müziğinedayalı keman eğitimi alan öğrenciler makamsal müziklerimizi daha iyi anlayabilir,hem de geleneksel müziklerimizle uğraşan keman öğrencileri Batı müziği unsurlarınıdaha kolay ayırt edebilir.Sonuç olarak araştırmaya konu olan bestecilerin eserlerinde Batı Müziğiunsurlarının varlığı tespit edilmiş, Klasik Batı Müziği temelli keman eğitimi yapılanEğitim Fakülteleri Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalları'nda bu ve benzerieserlerin keman öğretim programlarında yer alabileceği ortak görüşü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to efect the musical components that belong to Westernmusic in the works of artirts known as violonists and composers inthe TraditionalTurkish Art Music circles and to determine whether this Works can be used in violineducation through asking student and specialist opinions.In the study, 9 violin composer?s 283 works were analyzed. The analyses includedmusical dynamics, chromatic passages, double voices,fast passages, arpeggios,chords and wider intervals.According to these analyses, 10 works performed and recorded by the researcher.Next, the student and specialist opinions were asked to determine whether thesetypes of works can be used in violin education repertoire.We suggest that among the Traditional Turkish Art Music violonist composersWorks can be more useful for violin education. This usefulness can be seen in theWorks of Reşat Aysu and Haydar Tatlıyay. The musical ingredients of such Workscan be an important bridge connecting the Traditional Turkish Music with welltempered Western musical system. Thanks to this musical ingredients the studentspracticing violi according to the tradition can understand maqamic music beter, thestudents practicing violin according to the Turkish Music tradition can alsodistinguish Western music components more easily.The results of this study show that there are musical components that are related toWestern music in the works of the composers analyzed in the study. Thus, it can besaid that these and such Works can be embedded violin education program, used atmusic education branches of the Education Faculties in Turkey.