Enerji iletim hatlarının modellenmesi ve mesleki eğitime katkısı
  1. Tez No: 20700
  2. Yazar: OKAN ÖZGENENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Enerji iletim ve dağıtım tesisleri, prensip olarak; iletim hatları ve güç transformatörlerinin uygun biçimde birbiriyle bağlanmasıyla oluşmuş, çoğunlukla üç fazlı elektriksel sistemlerdir. Bu sistemlerde çeşitli noktalara yerleştirilen güç anahtarları (kesici ve ayırıcılar) yardımıyla sistemin bir bölümü ayrılabilmekte veya farklı bağlantılar seçilebilmektedir. Ayrıca, bir çok enerji sisteminde; güç faktörünü düzeltmek ve harmoni kler i gidermek amacıyla yerleştirilen LC devreleri, yüksek frekanslı gerilim bileşenlerini süzen filtreler, gerekli koruma ve ölçme düzenleri de yer almaktadır. Bütün bu elemanların eşdeğer devreyle temsil edilmesi ve geçici analizlerinin yapılması çok karmaşık olmaktadır. Enerji dağıtım sistemlerinin genel yapısı ve çalışma özellikleri dikkate alındığında, elemanların ayrı ayrı kurulan durum denklemlerinin birleştirilmesiyle sistemin tümüne ilişkin durum denklemlerinin kurulabileceği görülmektedir. Bu amaçla geliştirilen sistematik bir yol açıklanmış, uygulamalı örnekler verilmiş ve enerji sistemlerinin simülasyonu için geliştirilmiş paket programlar (TUTSIM ve MICRO - CAP III) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer aided analysis is obviously the most convenient and powerful method for determining the transient phenomena which occur in power transmission and distribution systems. In general, such a method consists of building a mathematical model for the entire system involving transmission lines and transformers; then solving the state equations in the time domain. All possible switching and fault conditions can be simulated in this way, in order to predict the complete behavior of the system. Methods of modelling for transmission lines and transformers are extensively covered in the literature. For transmission lines, lumped parameter models based on inductance, capacitance and resistance per unit length are available. Tha conventional equvalent circuits developed for transformers consist of RLC ladder networks similar to those representing transmission lines; the main differance being the presence of a series capacitances and mutual inductances between sections. The network parameters are normally calculated from the geometric dimensionsof windings. It is obvious that the determination of those parameters is not difficult at the design state of a transformer, since all the constructional details and material properties are known.However, when the task of building a model of a complex ¦¦%. electrical power system for high speed switching or impulse surge analysis arises, one must think of two." important problems: « a) Generaly, no sufficient information is available about the internal structure, winding and material properties of transformers already manufactured and operating in the network. In such a case, conventional transformer models become unsuitable since it is not possible to determine the parameters. b) Electric power supply systems consist of several transformers interconnected by transmission lines,. When transformers are represented by equvalent circuits which consist of large number of tandem sectionsas it has been proposed in early worksin literature, the number of the system dynamic equations to be solved reaches easily several hundreds. Since the systems matrix is generally plain for these equations, the solution in computer requires large memory and long computation time.