Almanca'nın yabancı dil olarak öğretiminde şiirin işlevi
The usage of poem in teaching German as a foreign language
  1. Tez No: 206989
  2. Yazar: BÜLENT KIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ CEMİL ARDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
Siir hem estetik hem de ögretici yanı olan edebi bir türdür. Dil ise insanların birbirleriyle iletisim kurdukları en güçlü iletisim aracıdır. Siiri meydana getiren dildir, siir de buna karsılık dilin gelismesine katkıda bulunarak ona estetik bir boyut kazandırır. Çalısma iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölüm siirle Almanca'nın nasıl ögretilebilecegini teorik açıdan ele almaktadır. Okullarda Almanca ve diger yabancı dillerin ögretimi siir kullanılarak yapılabilir. Siir yöntemi kullanılarak yapılan çalısmalarda ögrencilerin, dilbilgisi konularını çok daha iyi kavradıkları görülmüstür. Bunun yanında Almanca'da kelime hazinesinin gelistirilmesi de siir yöntemiyle kolaylasmıstır. Çalısmada siirin yabancı dil ögretiminde etkili bir araç oldugu gösterilmeye çalısılmıstır. Yabancı dil ögretim metotlarından bazıları, siir yöntemi ile karsılastırılarak, yabancı dil ögretim ilke ve tekniklerinin siir yönteminde kullanımı örneklerle anlatılmıstır. Siir Yönteminin kuramsal boyutu ele alınarak, yöntem basamaklara bölünmüstür. kinci bölümde ise birbirinden farklı içeriklere ve gramer yapılarına sahip 45 siirle yöntemin sınıfta nasıl uygulanabilecegi gösterilmistir. Yaklasık 100 ögrenci üzerinde yapılan denemelerden sonra hem ögretmenlerin hem de ögrencilerin yöntemden memnun kaldıkları ögrenilmis, ayrıca eglenceli ve etkili bir yöntem oldugu konusunda olumlu tepkiler alınmıstır. Sonuç itibariyle yabancı dil siirle hem kalıcı hem de hızlı ögrenilmektedir.
Özet (Çeviri)
The poem is a Literatur kind including aesthetic and teaching quality. Language creates poem. Poem gives aesthetic to the language by developing it. This thesis contains two parts. In the first part, it is handed how German can be taught theoretically. Teaching of German and the other foreign languages can be done by using poem at schools. In the studies in which poem is used it has been observed that students have learnt the grammar subjects better. In addition to this development, the vocabulary in German would be easy with the help of poem. In this study it has been shown that poem is a useful material in teaching foreign language. The usage of foreign language teaching principles and techniques in poem method has been explained with the examples by comparing poem method and some of the foreign languages teaching methods. The method has been divided into steps, by studying on the theoretical dimension of the poem method. In the second part, it has been shown how to practise of the method with forty-five poems which have different contents and grammar structures. After the studies done on almost 100 students, it has been observed that both students and teachers have been pleasure from the method. In addition to these positive reactions have been taken about that, the method is enjoyable and effective. As a result, foreign language can be learnt both fast and permanently with poem.