Problem çözme ve buluş yoluyla öğretim kuramına göre geliştirilmiş web tabanlı eğitim ortamının öğrenci başarısına etkisi
The effects of web based training environment based upon problem solving and discovery learning theory on the success of the students
  1. Tez No: 206995
  2. Yazar: MESUT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu arastırma, problem çözme ve bulus yoluyla ögretim kuramına göre gelistirilmis Web tabanlı egitim ortamının ögrencilerin akademik basarısı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçeklestirilmistir. Bu arastırma, 2006-2007 ögretim yılında Ankara'da ltekin lkögretim Okulu 5inci sınıf ögrencilerinden olusan 73 ögrenci üzerinde yürütülmüstür. Deney (38 ögrenci) ve kontrol (35 ögrenci) grupları yansız atama ile olusturulmustur. Deneysel çalısmanın gerçeklestirilmesi için Web tabanlı matematik dersi gelistirilmistir. Her konu haftada 4 ders saati kontrol grubuna geleneksel ögretim yöntemi ile sınıf ortamında, deney grubuna ise Web ortamında bilgisayar dershanesinde iki hafta süre ile toplam 8 ders saati olarak uygulanmıstır. Deneysel çalısmada, her iki gruba deney öncesinde ve deney sonrasında basarı testi uygulanmıstır. Ayrıca likert tipi anket kullanılarak deney grubunun nternet ve Web uygulaması ile ilgili görüsleri alınmıstır. Arastırmanın deneysel çalısması sonucunda elde edilen verilerin aritmetik ortalama ve standart sapmaları SPSS 11.0.5 for Windows programı kullanılarak hesaplanmıs, deney ve kontrol gruplarındaki ögrencilerin basarı puanlarının farklılasıp farklılasmadıgı bagımsız gruplar t testi ile analiz edilmistir. T testi sonuçları .05 anlamlılık düzeyinde degerlendirilmistir. Yapılan deneysel çalısma sonucundaki degerlendirmede, problem çözme ve bulus yoluyla ögretim kuramına göre gelistirilmis Web tabanlı egitim ortamının, ögrencilerin bilgi düzeylerini arttırmada anlamlı etkisi olmadıgı görülmüstür. Arastırmada, ögrencilerin Web tabanlı ortamda ögrenmeyi zevkli buldukları, Web ortamında sunulan sayfalarının menü yapısının kullanımını kolay buldukları, Web ortamında sunulan sayfalarının menü yapısını kolay hatırladıkları, Web ortamında sunulan sayfalarda ders çalısmalarının daha az zamanlarını aldıgına inandıkları, nternet'te (Web ortamında) çalısmanın daha faydalı olduguna inandıkları ve nternet'te arastırma yapmayı sıkıcı bulmadıkları görüslerine katıldıkları sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to define the effects of a Web-based training environment based on problem solving and discovery learning theory on the academic achievement of the students. The dimension of the study group was arranged as 73 students from 5th class of ltekin Primary School located in Ankara in the education year of 2006-2007. Experimental (38 students) and control (35 students) groups are chosen randomly. The Web Based Mathematics Lesson was developed to fulfill the experimental purpose. Each topic was taught 4 hours per week. The experimantal group was taught in computer room by using Mathematics home page and the control group was taught in their class by traditional method. The experimental study lasted 2 weeks. In the experimental study, achievement tests were applied to both groups as ex-ante test and ex-post test. Also, the ideas stated by students on the Internet and Web based application was obtained by using a likert type inquiry. Datum was evaluated by SPSS program, arithmetic mean and standard deviation were calculated. Independent-Samples t test was used to determine whether there is a significant difference between experimental and control groups? mean score or not. The results of the t test was evaluated .05 significance level. It was concluded that a Web based training environment based on problem solving and discovery learning theory do not have a significant difference on students? achievement. According to the inquiry results, it was understood that the students have positive opinion as listed below. They find Web application amazing, they find menu structure extremely user-friendly and easy to remember. In addition they belive that it takes less time for them to study on web pages and it is much more useful to study and less boring when compared with traditional method.