Kimya öğretmenlerinin çözeltiler konusundaki öğretim stratejileri ve bu stratejileri uygulamaya etki eden faktörlerin belirlenmesi
Chemistry teachers' instructional strategies about the topic 'solutions' and identification of the factors that affect the implementation of strategies
- Tez No: 485968
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Öğretmenin bir konu hakkında yeterli alan bilgisine sahip olması, öğrencilerin sahip olabilecekleri yanlış kavramları bilmesi ve farklı öğretim yaklaşımı/yöntemi/tekniğini bilerek dersini planlaması anlamlı öğrenme için gereklidir. Bu çalışmanın amacı, meslekî deneyime sahip kimya öğretmenlerinin çözeltiler konusundaki öğretim stratejilerini ve bu stratejileri öğretim ortamında (sınıf, laboratuvar vb.) uygulama durumlarına etki eden faktörleri belirlemektir. Araştırmada, durum çalışması (örnek olay) yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu devlet okullarında görev yapan deneyimli dört kimya öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada öğretmenlerin öğretim yöntem, teknik ve strateji bilgileri belirlenmiştir. Bu aşamada çözeltiler konusu ile ilgili senaryolar ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. İkinci aşamada ise öğretmenlerin çözeltiler ünitesindeki üç dersi gözlenmiş ve alan notları alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenler sunuş, buluş ve araştırma inceleme yoluyla öğretim stratejilerini bilmekte ve bu öğretim stratejilerini uygularken de genellikle video/resim/animasyon gibi görselleri veya modelleri, deney yaptırma veya proje hazırlatma gibi yöntemleri kullanabileceklerini ifade etmişlerdir. Ancak ders gözlemleri sonucunda tüm öğretmenlerin derslerinde sunuş yoluyla öğretim stratejisini, sadece bir tane öğretmenin ilave olarak buluş yoluyla öğretim stratejisini kullandığı gözlemlenmiştir. Öğretmenler derslerinde sıklıkla düz anlatım, problem çözme, soru cevap gibi öğretim yöntem ve tekniklerini kullanmaktadır. Öğretmenler, bu farklılığın sebeplerini; alan ve pedagojik bilgi eksiklikleri, okulun laboratuvarına bağlı eksiklikler ve sınıf mevcudunun fazla olması, teknolojik sorunlarda yardımcı olacak teknik desteğin olmaması, öğrenci motivasyon seviyesinin düşük olması, müfredatın çok yoğun ve ders sürelerinin kısa olması ve okul-ailenin sınav odaklı çalışmalar talep etmesi olarak ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Teachers need to have sufficient content knowledge about a topic, need to know the misconceptions that students may have and they need to plan the lesson with different teaching approach/method/technique for meaningful learning. The purpose of this study is to identify experienced chemistry teachers' teaching strategies about the topic“solutions”and identify the factors that affect the implementation of these strategies in the teaching environment (classroom, laboratory, etc.). Case study method has been used in this research. Sample group consists of four experienced chemistry teachers working in state schools. The research has been conducted in two stages. Teachers' knowledge of teaching method, technique and strategy has been identified in the first stage. The scenarios about the topic“solutions”and semi structured interview have been used in this stage. In the second stage, three lessons of each teachers about the unit“solutions”have been observed and notes about the field have been taken. According to the results, teachers know the teaching strategies through presentation, invention and research, and they declare that they use images or models such as video/image/animation and methods such as experimentation or project preparation by implementing these teaching strategies. However, as a result of the lesson observations, it has been observed that all teachers use the teaching strategy through presentation but only one teacher uses the teaching strategy through invention. In their lessons, teachers usually use teaching methods and techniques such as lecturing, problem solving, question and answer. They have explained the reasons of this difference as; lack of content knowledge and pedagogical content knowledge, lack of some materials in the laboratory of the school, the crowd in the classroom, lack of technical support when problems occur, low motivational level of the students, density of the curriculum and shortage of the lesson times, school administration and family's desires for exam oriented studies.