Teaching English to young learners through integrated skills approach
Küçük yaştaki çocuklara dil becerilerinin entegre edilmesi yoluyla İngilizce öğretilmesi
  1. Tez No: 206994
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, küçük yaştaki çocuklara İngilizce öğretirken okuma, dinleme, yazma ve konuşma gibi dil becerilerinin entegre edilerek öğretilmesi ve bunun sonucunda da öğrencilerin Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri'nde A1 seviyesine ulaşıp ulaşmadıklarını göstermektir. Bu çalışma için Özel Ankara Maya İlköğretim Okulu'nda okuyan 3. sınıf öğrencileri ile birlikte çalışılmıştır. Öğrencilerin hedeflenen düzeye erişip erişmediklerinin saptamak için tüm dil becerilerinin aynı konu çerçevesinde entegre bir biçimde kullanıldığı bir ders planı hazırlanmış ve uygulanmıştır.Bu çalışma takip eden araştırma sorularına dayanmaktadır:1. Küçük çocukların özellikleri nelerdir? 2. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma dil becerilerini öğretme yöntem ve teknikleri nelerdir?3. Dil becerileri odaklı öğretme tekniği nedir? 4. Dil becerileri odaklı öğretme tekniğinin önemi nedir? 5. Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri'nde A1 seviyesinin hedefleri nelerdir? 6. Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri'nde A1 seviyesinin hedeflerine ulaşmak için İngilizce becerilerin entegre edilmesi yoluyla nasıl öğretilebilir? Bu çalışmada nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Bu soruları yanıtlamak için iki gözlemciden ve 3. sınıf öğrencilerinden nitel veri toplanmıştır. Veri, gözlem formları ve mülakatlar şeklinde düzenlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to teach English to young learners by implementing four skills in an integrated manner for the third year students in Ankara Maya Private Primary School in order to fulfil the objectives and demands of A1 Level in Common European Framework. In this study, a lesson plan has been applied to evaluate whether the students can use four skills in an integrated manner in order to carry out the objectives of A1 Level in Common European framework. This study is based onthe following research questions: 1. What are the characteristics of young learners? 2. What are the principles and techniques of teaching receptive and productive skills?3. What is the skill-based teaching? 4. What is the importance of skill-based teaching?5. What are the objectives of A1 Level in Common European Framework? 6. How can English be taught integratedly to young learners in order to realize the objectives of A1 Level in English Language Passport? In order to answer these questions, qualitative research techniques have been applied. The data have been collected through observations and interviews. The results have been associated with the findings of the thesis.