Termoplastiklerin enjeksiyon kalıplarında şekillendirilmesi
  1. Tez No: 20701
  2. Yazar: AHMET DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
-I- ÖZET Çağımız, hızla gelişen teknolojinin ve günlük yaşantımızın ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile plastik malzemelere olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu amaçla ülkemizde yeni gelişmekte olan plastik endüstrisi ile ilgili hazırlamış olduğum tezin, ön bilgi vermek için öncelikle plastik malzemelerin kısaca tanımları, özellikleri ve bu özelliklerle ilgili sayısal değerler verilmiştir. Plastik malzemelere, ihtiyaçlara çok amaçlı olmasından dolayı çeşitli plastik işleme prosesleri geliştirilmiştir. Bu işleme yöntemlerinden, enjeksiyonla kalıplama prosesi, tez konumun daha iyi anlaşılması için geniş kapsamlı olarak ve prosesi gerçekleştiren makinadan edindiğim bilgilere göre, açıklamaya çalıştım. Ayrıca enjeksiyon kalıplamanın en çok uygulandığı malzemeler, malzemelerin özellikleri ve bunların kullanım alanları belirtilerek prosesin önemini vurgulamaya çalıştım. Çok çeşitli parçaların üretimi için kullanılan enjeksiyon makinasının önemli performans parametresi olan, enjeksiyon ünitesindeki basınçlardan bahsedip, bunların içinden enjeksiyon basıncının, oluşumu etkilendiği faktörleri ve parça üzerine etkileri, teorik ve pratik bilgilerle anlatılarak, prosesteki önemi genel bir değerlendirme ile verilmiştir. Daha sonra enjeksiyon kalıbı ve ondan istenen özellikler, ve kalıp iç basıncına değinilmiştir. Tez konusunun daha iyi anlaşılması için kalıpla ilgili teknik bilgiler ve kalıp resimleri verilmiştir. Enjeksiyonla kalıplanmış ürünlerde karşılaşılan problemler ve giderilmesi için alınan önlemler gösterilmiştir. En son olarakta plastik ürün tasarımında dikkat edilecek hususlar verilerek bir sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
II- SUMMARY th In 20 Century the neoessity of plastia materials grows higher and higher because of the expanding technology and also to cover the needs of our use. For this reason} the thesis which I have prepared about industry of plastics, consists of knowladge, proporties and the numeric datas about this proporties. Because of the needs of plastics in variable fields, many kinds of plastic forming machines expanded. One of this methods is In.jektion Moulding Machines. I have tried to give a detailed explanation for this machine. Also I Wanted to take the attention about the importance of the process, by explaining the mostly used plastic materials in this machines, proporties of materials and the fields where they used. Firstly; telling something about the pressure in the injektion unit which is the most important performance parameter, then specializing injektion pressure; how it becomes, the effecting factors to injection pressure and it's effect on the products are going to be evaluated. Then, the injection moulding and predicted specializations of it and moulding internal pressures were considered. Technical information and moulding figures were shown in order to provide a clear understanding about the thesis. Problems seen on products which were moulded by injection and cautions in order to solve them were shown. And as o result, important points on designing plastic products were given.