Türkiye'deki (9,10,11,12. sınıf) ve avusturya'daki (5,6,7,8. sınıf) ortaöğretim tarih programlarının karşılaştırması
The somparison of secandary education history curriculum for 9 th 10 th 11 th and 12 th level students in turkey and 5 th 6 th 7 th and 8 th level sutudents in austria
- Tez No: 207005
- Danışmanlar: PROF.DR. YASEMİN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye ve Avusturya'daki ortaöğretim tarih programları arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymak için yapılmıştır. Araştırmada, Türk eğitim sistemi ve Avusturya eğitim sistemi içinde orta öğrenim tarih programları incelenmiştir. Ortaöğretim programları ve eğitim sistemleri hakkında kütüphanelerden ve internet sitelerinden yararlanılmıştır. Okullar, ders süreleri, tarih konuları tablolaştırılmış ve yorumlamaları yapılmıştır. Türkiye ve Avusturya eğitim sistemlerinin ortaöğretim tarih programında konular tablolaştırılarak karşılaştırma yapılmıştır. Tez ?giriş? dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, problem, alt problemler, araştırmanın önemi, ilgili yayın araştırmalar, varsayım, kapsam ve sınırlılıklar, tanımlar, kavramsal çerçeve yer almıştır. İkinci bölümde, bulgular ve yorumlar yer almaktadır. Üçüncü bölümde, elde edilen bulgular çerçevesinde sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis work is done to bring up similarities and differences between the history programs of the high school education in Austria and Türkiye. In this research, high school history education programs in Türkiye and Austria are analyzed. While the analyzing high school programs and education systems, it is benefited from the library and web sites. The schools, lessons durations, subject of history are made table and commented. The subject of history lessons programs of Türkiye and Austria are compared by making tables. The thesis is formed three parts except entry. In the first part, the problem, the sub-problems, the importance of the research, the relevant publications and researches, the hypothesis, the scope and restraints, the definations and the conceptional outline take place. In the second part, the high school (9, 10, 11, 12. classes) in Turkish Education System take place. In the thirt part, a conclusion is driven and suggestions are made in light of the achieved result.