Zihinsel engelli çocuklara renk kavramını kazandırmada eş zamanlı ipucuyla öğretimin bireysel ve grup eğitimindeki etkisinin karşılaştırılması
A comparison of effects of simultaneous prompting on indivudual and group education to teach the concept of colour to the children with mental disability
- Tez No: 207006
- Danışmanlar: PROF.DR. Z. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Araştırmada, zihinsel engelli çocuklara renk kavramını kazandırmada eş zamanlı ipucuyla öğretimin bireysel ve grup eğitimindeki etkililiği incelenmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden, denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırma, MEB'e bağlı Saygı Özel Eğitim ve İlköğretim Okulu, okulöncesi eğitim programına devam eden zihinsel engelli çocuklarla yürütülmüştür. Araştırmada kişisel bilgi formu, Gazi Erken Çocukluk Gelişimi Değerlendirme Aracı (GEÇDA), Kırmızı/Sarı/Mavi/Yeşil Renk Kavram Testleri? ve Renk Kavram Değerlendirme Formları kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama süreci, 36 öğretim oturumu düzenlenerek ve toplam 360 deneme uygulanarak, on iki haftada tamamlanmıştır. Elde edilen bulgular grafiksel analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada deneklerin demografik bilgileri sütun grafiği, bireysel eğitim, grup eğitimi ve bireysel ve grup eğitimini karşılaştıran bulgular çizgi grafiği kullanılarak gösterilmiştir. Araştırmanın sonunda, kırmızı, sarı, mavi ve yeşil renk kavramını kazandırmada eş zamanlı ipucuyla öğretimin bireysel ve grup eğitiminde etkili olduğu belirlenmiştir. Bireysel ve grup eğitimi alan grupların başarı performansları karşılaştırıldığında ise, iki grubun da başarı performansının eşit olduğu, her iki grubunda başarı performansını, genelleme oturumları ve her bir rengin öğretiminin tamamlanmasından 1., 2. ve 3. günde düzenlenen izleme oturumlarında koruduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bireysel eğitim kadar grup eğitiminde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effeciency of simultaneous prompting on individual and group education to teach the concept of colour to the mentally disabled children. Singlesubject, multi probe model was employed in the study. The study was carried out including mentally disabled children attending to preschool education program in Saygı Special Education School attached to the MEB. In the study four data collection tools were used: demographical information form, GAZI Early Childhood Development Sreaning Instrument (GEÇDA), Test for the Concepts of Red/Yellow/Blue/Green and Assessment Forms for the Concept of Colour. The program was implemented for 36 training sessions including a total of 360 trials. It was completed in twelve weeks. The findings obtained were evaluated using the graphical analysis. The subject demographical information is displayed in column graphics. The other findings on the contrast between group and individual education together with on group education and on individual education are given by means of linear graphics. The findings suggest that simultaneous prompting is effective in both individual and group education to teach the concepts of red, yellow, blue and gren. Both groups had the same levels of achievement. It is also found that the level of achievement in both groups remains the same on the first, second and third weeks after the training. In conclusion, group education is equally effective as induvidual education.