Gazlar konusunun lise öğrencilerine bilimsel tartışma (argümantasyon) odaklı yöntem ile öğretimi
Teaching gases topic to high school students trough argumentation
  1. Tez No: 207016
  2. Yazar: SEVİNÇ NİHAL YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalısmanın amacı bilimsel tartısma yöntemi (argümantasyon) ile öğrencilerin gazlar konusundaki kavramları anlamalarına, kavram ve prensiplerle ilgili algoritmik soruları çözebilme basarılarına ve kimyaya yönelik tutumlarına etkilerini incelemektir. Çalısmanın diğer amacı bilimsel tartısma odaklı ders materyallerinin öğrencilerin bilimin doğası ile ilgili anlayıslarına etkilerini inceleyerek, onların elestirel düsünme becerilerini gelistirmek, bilime ve bilimsel bilgiye elestirel bir gözle bakmalarını sağlamak ve varsa bilimin doğası ile ilgili yanlıs kavramalarını gidermektir. 2006-2007 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde yapılan bu çalısmanın örneklemini Ankara Aydınlıkevler Anadolu Lisesi'ndeki 10. sınıflardan iki subede öğrenim gören öğrencilerden toplam 54 öğrenci olusturmustur. Örneklem kolay ulasılabilir örneklem metoduyla seçilmis ve çalısmaya katılan her iki sınıftaki öğrencileri değistirme imkanı olmadığından sınıflardan biri deneysel biri kontrol grubu olarak rasgele belirlenmistir. Çalısmada yarı deneysel öntest-sontest kontrol grubu dizaynı kullanılmıstır. Kontrol grubunda (26 öğrenci) geleneksel öğretim metodu kullanılırken deneysel grupta (28 öğrenci) bilimsel tartısma metodu kullanılmıstır. Bu çalısmanın verileri nicel verilerden olusmaktadır. Nicel veriler bes ölçüm aracı:1) Gazlar Kavram Testi 2) Gazlar Basarı Testi 3) Bilimsel Bilginin Doğası Ölçeği 4) Kimyaya Karsı Tutum Ölçeği 5) Bilimsel ?slem Beceri Testi kullanılarak toplanmıstır. Bu çalısmanın hipotezlerini test etmek için t-testi, kullanılmıstır. Analiz sonuçları, bilimsel tartısma metodu ile eğitim verilen öğrencilerin basarılarının ve kavramsal değisimlerinin geleneksel öğretim ile eğitim gören öğrencilerden daha yüksek olduğunu göstermistir. Deneysel ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin kimyaya karsı tutumları ve bilimin doğası ile ilgili anlayısları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effectiveness of argumentation on students? understanding of concepts about gases, their achievement in solving algorithmic problems about concepts and principles and their attitudes towards chemistry. The other purpose is to investigate the effectiveness of argumentation materials on students? understanding of nature of science and to develop their critical thinking ability and to eliminate misconceptions about nature of science, if any. The sample of the study, which was conducted in fall of 2006-2007, consisted of a total of 54 students from two 10th grade classes in Aydınlıkevler Anatolian High School. Convenience sampling was used. A quasi-experimental pretest-posttest control group design was used in this study. While traditional instruction was used in control group (26 students), argumentation was used in experimental group (28 students). This study consists of quantitative data. The data were collected using five instruments: 1) Gases Concepts Test 2) Gases Achievement Test 3) Nature of Scientific Knowledge Scale 4) Attitude Towards Chemistry Scale 5) Scientific Process Skill Test. To test the hypotheses in this study, t-test was used. The results showed that the achievement and conceptual change scores of the students which were instructed with argumentation method were higher than of the students which were instructed with traditional instruction method. No significant differences were found between students? attitude towards chemistry and their understanding of nature of science.