İlköğretim öğrencilerinin (6.,7. ve 8. sınıflar), hücre konusundaki kavram yanılgılarının tespiti üzerine bir araştırma
The investigations to identify the misconceptions of elemantary education (sixth, seventh and eighth grade) students about cell
- Tez No: 207017
- Danışmanlar: PROF. RAMAZAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, ilköğretim 6. , 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin, Fen Bilgisi müfredatlarında yer alan hücre konusu ile ilgili kavram yanılgılarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 25 adet sorudan oluşan hücre kavram testi geliştirilmiş ve bu kavram testi Kayseri İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı rasgele seçilen İlköğretim okullarının 6. , 7. ve 8. sınıflarında okuyan 488 öğrenciye 2005-2006 Öğretim yılı 1. kanaat döneminde uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda ilköğretim 6. , 7. ve 8. sınıflarında okuyan öğrencilerin hücre konusunda kavram yanılgılarına sahip oldukları görülmüştür. Bunlara örnek olarak; - Hücre canlının en küçük yapı taşıdır gibi kavram yanılgısına sahip oldukları - Solunum konusunda öğrencilerin kavram yanılgısına sahip oldukları tespit edilmiştir. - Öğrencilerin hücredeki organellerin görevleri hakkındaki kavram yanılgılarına sahip oldukları. - Hayvan hücresi ve bitki hücresinin şekli ile ilgili kavram yanılgılarına sahip oldukları. - Soğan hücresinin hayvan hücresi olarak, sinir hücresinin bitki hücresi olarak öğrenciler tarafından belirtildiği ve kavram yanılgılarına sahip oldukları. İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin hücre konusunda benzer kavram yanılgılarına sahip oldukları belirlenmiştir. Buna dayalı olarak, öğrencilerin sahip oldukları yanlış kavramları doğruları ile değiştirerek düzeltmek oldukça güçtür. Öğrenciler bu değişime direnç gösterirler. Öğrencilerin, hücre konusunun en temel hücre kavramını karıştırdıkları belirlenmiştir. Hücre kavram testindeki bazı sorulara verdikleri yanıtlar: armut hücresini insan hücresi olarak, hayvan hücresini bitki hücresi olarak düşündükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to identify the misconceptions of Primary Education sixth, seventh and eighth grade students about cell which is included in science curriculum. For this purpose, a test about cell concepts was developed and this test was administered to 488 sixth, seventh and eighth grade students in randomly selected at four Primary Education Schools in the second semester of the 2005-2006 academic year. As a result of the analyses of the data, it has been found that Primary Education sixth , seventy and eighth grade students have misconceptions about cell subject. The data analysis shows that the students demonstrated a number of misconceptions about cell and its use. Most notable of them are the following: ? The cell is the smallest structure of an alive. ? It is found that the students had misconceptions about the respiration. ? The students have misconceptions about the duty of organs in the cell. ? It is found that the students had misconceptions in the question connected with the plant cell and animal cell. ? The onion cell is stated as the animal cell by the students ,and the nerve cell is known as the plant cell by them. It is found that misconceptions similar to those observed sixth grade students are also prevalent among seventh and eighth grade students . This supports the earlier findings that misconceptions are persistent and resist to change. The students response to conceptual test items indicate that at times they consider pear cell as animal cell and animal cell as plant cell.