Geleneksel Türk el sanatlarımızı yaşatan kündekari ustası Mevlüt Çiller
Mevlüt Çiller, the kündekari master who perpatuates the traditional Turkish handcraft
  1. Tez No: 207032
  2. Yazar: HAMİDE SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
I ÖZET Bu araştırmada kündekâri ustası Mevlüt Çiller'in Geleneksel Türk El Sanatlarına katkıları belirlenmeye çalışılmıştır. Sanatçının hayatı, eserleri, kişilik özellikleri ve Geleneksel Türk El sanatlarına katkıları irdelenmeye çalışılarak bu amaç doğrultusunda hazırlanan görüşme soruları başta Mevlüt Çiller'in oğlu H.Hüseyin Çiller olmak üzere ilgili kişilere uygulanmıştır. Dört bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde problem, araştırmanın amacı ve önemi hakkında ayrıntılı bilgi verilerek, konunun sayıltıları ve sınırlılıkları açıklanmıştır. İkinci bölümde araştırmanın yöntemi açıklanmış, ayrıca araştırmanın evreni ve örnekleminin tanımı yapılarak veri toplama tekniği üzerinde durulmuştur. Araştırmada öncelikle konu ile ilgili literatür taranmıştır. Görüşme formu hazırlanarak Mevlüt Çiller'i tanıyanlarla görüşmelerde bulunulmuştur. Üçüncü bölümü Mevlüt Çiller ile ilgili bilgiler oluşturmaktadır. Sanatçıya ilişkin bilgiler iki alt bölümde sunulmuştur. Birinci alt bölüm; kaynaklardan elde edilen bilgiler olup, Mevlüt Çiller'in hayatı, eserleri, kişilik özellikleri, sanatçı hakkındaki görüşler ve geleneksel Türk el sanatlarına ilişkin görüşleri açıklanmıştır. İkinci alt bölüm; sanatçının oğlu ve atölye çalışanları ile yapılan görüşmelerden elde edilen bilgileri kapsamaktadır. Ayrıca bu bölümde Mevlüt Çiller'e ait fotoğraflara ve yapmış olduğu kündekâri eserlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise; araştırma ile ilgili sonuçlar açıklanmış, elde edilen sonuçlar doğrultusunda gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
MEVLÜT ÇİLLER, THE KÜNDEKARİ MASTER WHO PERPATUATES THE TRADİTİONAL TURKİSH HANDCRAFT ABSTRACT In this research, it has been tried to determine the contributions of Mevlüt ÇİLLER to the education of Turkish Traditional Art. The life of the artist, his Works, his personality and his contributions to the Turkish Tradition Art education have been tried to examined and the interview questions that had been applied primarily to his son (youth) Hasan Hüseyin ÇİLLER and those conserned, the inter ested parties. In the study which consist of four chapters, the first chapter gives detailed information about the aim and the significance of the problem and the quantities and limits of the issue has been explained as detailes. In the second chapter, the method of the research has been described. In addition identifying the space of the research and the exemplifying has been focused on the technique of data collecting, literature scanning has been done by going to libraries.The interview questions have been prepared and interviews have been carried out to persons who know Mevlüt Çiller. The third chapters is consisted of the acknowledgements about the artist has been presented in two sub-parts.The first sub-parrt is the information that has been obtained from the sources which gives information about Mevlüt Çiller?s life, his Works, his personality, the concerns that have been told about him and the view of Mevlüt Çiller on the Turkish traditional Art that has been obtained by the interviews. The second sup-parts about the artist countains the interviews with his boy and the persons who work with Mevlüt ÇİLLER at his office.Besides the photographs of his studies on Turkish Traditional Art have been at attached. Finally, in the fourth chapter, this results of the research have been desciribed and the necessary suggestions have been suggested through the obtained results.