Okul deneyimi-ı dersi uygulamasında ilköğretim fen bilgisi öğretmen adaylarına sunulan danışmanlık (mentoring) hizmetinin yeterliği (Siirt ili örneği)
The qualifaction of mentoring serves that presented to the secondary school science student teachers during school experience-i training
  1. Tez No: 207033
  2. Yazar: EMEL (ÜNLÜ) SARATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN GÖDEK ALTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı Okul Deneyimi-I uygulaması sırasında İlköğretim Fen Bilgisi öğretmen adaylarına sunulan danışmanlık hizmetinin yeterliğini katılımcıların bakış açısıyla değerlendirmektir. Araştırmanın temel amacına ulaşmak üzere nitel araştırma yöntemlerinden görüşme kullanılmıştır. Dicle Üniversitesi Siirt Eğitim Fakültesi öğretim elemanları Fen Bilgisi ve Sınıf Öğretmenliği I. Sınıf öğrencileri ile uygulama okulu öğretmenleri çalışma evreni olarak seçilmiştir. Uygulama okulu olarak belirlenen okullardan yedi gönüllü uygulama öğretmeni, Siirt Eğitim Fakültesinde görev yapan beş öğretim elemanı ile altmış iki öğrenci üzerinde çalışılmıştır. Her bir öğrenci grubunun farklı uygulama okullarına giden öğrenci grubunu temsil edebilecek şekilde seçilmesine özen gösterilmiştir. Buradaki amaç, göreli olarak küçük bir örneklem oluşturmak ve oluşturulan bu örneklemin bireylerin çeşitliliğini arttırarak çalışma evrenini en iyi şekilde temsil etmesini sağlamaktır. Çalışmada nitel veri çözümleme süreci kayıt etme, kategoriler oluşturma, alt araştırma soruları ile ilişkilendirme ve raporlaştırma aşamalarında gerçekleşmektedir. Araştırmanın en önemli bulgusu öğretim elemanları ve uygulama öğretmenleri tarafından sunulan danışmanlık hizmetinin yararlı olduğu fakat yeterli olmadığıdır. Araştırmanın sonunda ulaşılan bulgular çerçevesinde danışmanlık hizmetinin yeterliğini artırmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study was to examine the qualification of mentoring serves that presented to the Secondary School Science student teachers during School Experience ?I training. This study employed qualitative research methods, specifically interviews to achieve the purpose of the study. The teachers at Siirt Education Faculty of Dicle University used data from Science, Primary School 1st year student teachers and practice teachers at school. Informants included seven volunteered teachers and five university teachers at Siirt Education Faculty with sixty two student teachers. It was ensured that each student represented a specific group that attended a different practice school. Thus, it was aimed to from a relatively small sample that best represents the research population. Qualitative research method employed in this study included 3 simultaneous phases: typing, categorizing linking to the sub questions and the report. The most important finding was that the mentoring is useful, but not sufficient. Finally, the study offers suggestion to improve the qualification of mentoring serves.