Yapılandırmacı yaklaşıma dayalı olarak hazırlanan yeni fen ve teknoloji öğretim programındaki etkinliklerin, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin kuvvet ve hareket ünitesineki başarılarına etkisi
The impact of the activities which was prepeared to be based on costructivist approach in new science and technology teaching programme, in sixth grade students successes in the force and movement unit
- Tez No: 207034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİL SALMAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Arastırma 2006- 2007 Eğitim- Öğretim yılında ilköğretim altıncı sınıflarda ilk kezuygulanmakta olan yapılandırmacı yaklasıma dayalı fen ve teknoloji öğretim programındakietkinliklerin, kuvvet ve hareket ünitesindeki öğrenci basarısına etkisini incelemek amacıylayapılmıstır.Arastırma 2006 yılının ikinci yarısında baslamıs olup, 2007 yılının birinci yarısındasonlanmıstır. Uygulama bizzat arastırmacı tarafından yapılmıstır. Amasya ili Gümüshacıköyilçesinde bulunan Kemalpasa ?lköğretim Okulu'nda öğrenim gören toplam 57 6. sınıföğrencisi arastırmaya katılmıstır.Arastırmanın ilk bölümünde Fen ve Teknoloji dersinin önemi ve amaçları üzerindedurulmustur.Yarı deneysel ön test-son test kontrol grup deseninin uygulandığı bu arastırmadasınıflardan biri rastgele olarak deney grubu, diğeri ise kontrol grubu olarak seçilmistir. Aynıöğretmen tarafından dersler, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemiyle, deneygrubunda ise yapılandırmacı yaklasıma dayalı yeni fen ve teknoloji dersi kuvvet ve hareketünitesindeki etkinliklerle islenmistir.Uygulamaya baslamadan önce her iki gruba da geçerliliği ve güvenilirliği uzmankisilerce kabul edilen basarı testi, ön test olarak uygulanmıstır. Bes haftalık uygulamasonunda aynı test son test olarak tekrar uygulanmıstır.Elde edilen verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for Social Science)bilgisayar programında t ? testi ile değerlendirilmistir.Arastırma sonunda yeni müfredatın, öğrencilerin bilissel alandaki basarılarını neölçüde etkilediği test edilmistir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda da yapılandırmacıyaklasıma dayalı yeni müfredatta kullanılan etkinliklerin öğrencilerin Kuvvet ve Hareketünitesindeki akademik basarılarını artırmada daha etkili olduğu görülmüstür.Sonuç olarak Fen ve Teknoloji eğitiminin kalitesini artırmak maksadıyla yapılanprogramların, yaparak yasarak öğrenmeyi önemli ölçüde desteklediği kabul edilmistir.Öğrencilere hazır bilgiler sunulmadan önce kendi gözlem ve deneyimleriyle ve ön bilgileriylegerçeklestirdikleri etkinliklerin, onların bilissel alandaki bilgilerini artırmada ne kadar etkiliolduğu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the impact of the activities, which is being practisedfor the first time on sixth grade students in the term of 2006-2007 Education-Training yearand is based on constructivist approach ,on the student successes in The Force and MovementUnit.Research was started seconh half of the year of 2006 and was ended first half of theyear of 2007.Practice was performed by researcher?s in personal. 57 students ,who areattending Six Grade at Kemalpasa Primary School in Gümüshacıköy-AMASYA ,took part ofthe research.The first section of the research indicates the importance and aims of Science andTechnology Lesson.One of the classes was selected as a test group, the other one selected as a controlgroup in this research which was practiced semi-experimental pretest-posttest group design.Subjects was performed traditional lesson method on control group, was performed method ofPractices of New Science and Technology Lesson Based On Constructivist Approach onexperimental group by the same stuff.Before the beginning of the practice, both of the groups were superimposed successtest and pre-test which are accepted their validity and trusty by specialists on.For analysis of obtained datums, it was accounted T-test with the computerproggramme of SPSS (Statistical Package For Social Science)At the end of the research, the new curriculum was tested how much effected thesuccess of students in cognitive fields. About of obtained results, practices which were used innew curruculum based on constructivist approach more effective to increase students?academic success of Force and Movement Unit.Finally; programmes ,which are aimed to rise up the quality of Science andTechnology education, were accepted to much important supports practising and livinglearning. Before the prepared knowledges were served to students, it was seen how they wereeffective to increase their knowledge in cognitive field with their practices which wereperformed their observations, preknowledge and experiences.