Franchısıng sisteminin eğitim alanında uygulanabilirliği
Application on the franchising system to the field of education
- Tez No: 207035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNİYE ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET FRANCHISING SSTEMNN EGTM ALANINDA UYGULANABLRLG Neziha AGHLMAND Pazarlama dagıtım sistemlerinden franchising, özellikle hizmet isletmeleri için oldukça tercih edilen bir sistem haline gelmistir. Bu gelismenin ısıgında franchising sisteminin egitim sektöründeki uygulamalarının arastırılmasının gerek teorisyenlere gerekse uygulamacılara katkı saglayacagı düsünülmüstür. Sözü edilen gelismeden yola çıkarak arastırmada, franchising dershaneleri ile bagımsız dershanelerin egitim programlarına kayıtlı ögrencilerin ve dershane personelinin memnuniyetleri belirlenmis, dershane ve ögrenci arasındaki iliskinin kalitesi ölçülmüs ve dershanelerin teknik kaliteleri karsılastırılmıstır. Arastırmanın evrenini, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde faaliyet gösteren dershanelere kayıtlı ögrenciler ve dershane çalısanları olusturmaktadır. Arastırmada evrenin tümüne ulasılmıs ve arastırmaya onay veren dershanelerin ögrencileri ve dershane çalısanları üzerinde anket uygulanmıstır. Bu arastırma kapsamında 386 ögrenci ve 64 dershane çalısanı anket cevaplamıstır. Arastırma sonucunda asagıdaki bulgular elde edilmistir; 1) Bagımsız dershaneler, franchising dershanelerine göre daha iyi ögrenci memnuniyeti saglamaktadırlar. 2) Bagımsız dershane çalısanlarının memnuniyeti, franchising dershane çalısanlarının memnuniyetinden daha yüksektir. 3) Bagımsız dershanelerin ve ögrencilerinin arasındaki iliskinin kalitesi, franchising dershanelerin ve ögrencilerinin arasındaki iliskinin kalitesinden daha yüksektir. 4) Bagımsız dershane ögrencilerinin basarıları ile franchising dershane ögrencilerinin basarıları arasında fark yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION ON THE FRANCHISING SYSTEM TO THE FIELD OF EDUCATION Neziha AGHLMAND Franchising one of the marketing distribution systems, has become a considerably preferential system, specifically for service enterprises. In the light of this development, it has been thought that a search of applications of franchising systems in the educational sector would contribute to both the theorists and the implementors in the field. According to the mentioned development, this study covers the level of satisfaction of personnel and students in Franchising and Freelance educational institutions, the measurement of the quality level of relationship between educational institutions and students and the comparison of topics covered by technical qualities of educational institutions. The Study group includes all the employees and students of educational institutions functioning in Cankaya district of Ankara city. Since all individuals in the study group were accessible, it has not been selected as a sample. Rather a questionnaire was submitted to 386 students and 64 employees, who agreed to answer it , in the study group. The following conclusions have been obtained in this study; 1) Freelance educational institutions are more satisfactory for the students than franchising educational institutions. 2 ) Satisfaction of employees of Freelance educational institutions is greater than franchising educational institutions. 3) The quality of relationship between students and employees in freelance educational institutions is higher than the relationship between students and employees in franchising educational institutions. 4) There is no difference between the success of both educational institutions.