Silisyum karbür takviyeli alüminyum matrisli fonksiyonel derecelendirilmiş kompozitlerin vakum infiltrasyon yöntemi ile üretimi
Production of functionally graded composites with silicon carbide reinforced aluminium matrix by vacuum infiltration method
  1. Tez No: 951240
  2. Yazar: AHMET BURAK CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada SiC takviyeli alüminyum matrisli fonksiyonel derecelendirilmiş kompozitlerin üretimi ve takviye hacim oranının mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Üretim yöntemi olarak vakum infiltrasyon yöntemi belirlenmiş olup, SiC malzeme 745 oC sıcaklıkta infiltrasyon yöntemi ile üretilen alüminyum matrisli kompozit malzemede takviye elemanı olarak tercih edilmiştir. İlk olarak %5 %10 %15 takviye-hacim oranlarında SiC takviyeli Al matrisli tozlar karıştırılmış ve fonksiyonel derecelendirilmiş olarak numune tüpleri hazırlanmıştır. Ardından 745 oC sıcaklıkta 3 dakika sürede vakum infiltrasyon yöntemi ile kompozit malzeme üretimi tamamlanmıştır. Üretilen kompozit malzeme numunelerin metalografik işlemleri sonrası farklı takviye-hacim oranına sahip bölgelerin ayrı ayrı optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu ile mikroyapı görüntüleri incelenmiş, gözeneklilik analizleri ve sertlik testleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda takviye-hacim oranı arttıkça üretilen kompozit malzemenin gözeneklilik ve sertlik değerlerinde artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of SiC reinforced aluminium matrix functional graded composites and the effect of reinforcement volume ratio on mechanical properties were investigated. Vacuum infiltration method was determined as the production method and SiC material was preferred as a reinforcing element in aluminium matrix composite material produced by infiltration method at 745 oC . Firstly, SiC reinforced Al matrix powders with 5%, 10%, 15% reinforcement-to-volume ratios were mixed and sample tubes were prepared in functional graded form. Then, composite material production was completed by vacuum infiltration method at 745 oC for 3 minutes. After the metallographic processes of the produced composite material samples, microstructure images of the regions with different reinforcement-volume ratios were examined separately by optical microscope and scanning electron microscope, porosity analyses and hardness tests were performed. As a result of the studies, an increase in porosity and hardness values of the composite material produced as the reinforcement-to-volume ratio increases was observed.