Vatan sevgisi ve yurttaşlık bilinci oluşturmada lise coğrafya derslerinin yerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the importance of high school geography lessons in developing the love of country and the consciousness of citizenship
  1. Tez No: 207053
  2. Yazar: SALİH YÖRÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET VATAN SEVGİSİ VE YURTTAŞLIK BİLİNCİ OLUŞTURMADA LİSE COĞRAFYA DERSLERİNİN YERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Yörü, Salih Yüksek Lisans, Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Salih ŞAHİN Eylül? 2007 Bu araştırmada, vatan sevgisi ve yurttaşlık bilinci geliştirmede lise coğrafya derslerinin yeri incelenerek, öğretmenlerin cinsiyet, eğitim durumu, çalıştığı kurum ve meslekî kıdem değişkenine göre farklılıkları ortaya konulmuştur. Araştırmaya katılan coğrafya öğretmeni kapsamında; 2006?2007 eğitimöğretim döneminde Ankara merkez ilçelerinden Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki random yoluyla seçilen 50 resmi lisede görevli 135 öğretmen yer almaktadır. Araştırmada, vatan sevgisi ve yurttaşlık bilinci geliştirmede lise coğrafya derslerinin yerini değerlendirmek amacıyla başta tez danışmanı olmak üzere öğretim görevlilerinin görüşleri alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan 30 soruluk bir anket kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde; tek yönlü varyars analizi (ANOVA) yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda cinsiyet ve eğitim durumuna göre anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla t-testi uygulanmıştır. Araştırmanın anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, vatanı seven, yurttaşlık bilincine sahip bireylerin yetişmesinde coğrafya eğitimine ve bu konuda yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EVALUATION OF THE IMPORTANCE OF HIGH SCHOOL GEOGRAPHY LESSONS IN DEVELOPING THE LOVE OF COUNTRY AND THE CONSCIOUSNESS OF CITIZENSHIP Yörü, Salih Master. Department of Geography Education Thesis Supervisor: Assist. Prof. Salih ŞAHİN September ? 2007 In this research, differences are produced according to teaches sex, education state, association in which he or she is working for and seniority of profession, by examining the place of high school geography lessons in improving improving patriotism and consciousness of citizenship. In scope of geography teachers participating the research; 135 teachers from 50 randomly chosed official high schools from central countries of Ankara; Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan and Yenimahalle in 2006-2007 education term. In the research, 30 questioned inquiries which are prepared by the researcher according to the opinions of the thesis advisor and academic staff has been used according to the aim of appraisisng the place of high school geography lessons in improving patriotism and consciousness of citizenship. In solving the subproblems of the research; one way variance analise (ANOVA) has been done; frecance, percent and central arithmetic values have been used. A t-test is applied to determine if there is a meaningful difference or not according to education state or set from the discovery gained. The meaningfulness degree of the research is accepted as 0,05. In terms of improving the love of country and consciousness of citizenship, there isn?t a meaningful difference among the associations in which teachers are working.