İtibar yönetimi
Reputation management
  1. Tez No: 207051
  2. Yazar: HAMİYET TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İletişim teknolojilerindeki hızlı değişim, bilgiye erişim olanaklarının çoğalması, ürün ve hizmet farklılıklarının azaldığı bir rekabet ortamının oluşması, sadece reklam çalışmalarına dayalı iletişim stratejilerinin yetersiz kalması, itibarın rekabetçi bir avantaj olarak değer kazanmasına yol açmıştır.Bir kurumun en değerli varlığı olarak nitelendirilen itibar, kurumun sosyal paydaşlar (müşteriler, çalışanlar, tedarikçiler, ortaklar vs.) nezdinde nasıl algılandığını ifade eden değerler bütünü olarak tanımlanabilmektedir.İyi itibar, kurumun kamuoyu tarafından desteklenmesini, tüketiciler tarafından tercih edilmesini, kurumun kriz dönemlerini en az hasarla atlatmasını sağlar.Ayrıca çalışanların kuruma bağlılıklarını arttırır, kalifiye çalışanları kuruma çeker, yatırımcıların da kurumu tercih etmesini sağlar.Kazanılması uzun ve planlı bir süreci gerektiren itibar, doğru yönetilmediğinde kolayca yitirilebilecek bir değerdir.İtibarın yitirilmesi kurumun yaşamına dahi mal olabilmektedir.Bu nedenle itibarın etkili bir şekilde yönetilmesi gerekir.İtibar yönetimi itibarı tesis etmek, sürdürmek ve korumak amacıyla yapılan tüm çalışmaları kapsamaktadır.Güvenilirlik, etik, saydamlık, kalite, müşteri odaklılık, iletişim ve yönetişim gibi değerlerden oluşan itibar özel işletmeler için olduğu kadar kamu yönetimi için de önemlidir.Bu çerçevede devletin, kamu kuruluşlarının, bürokratların ve siyasilerin itibarından söz edilebilir.Kamu yönetiminde itibarın oluşmasındaki en önemli etken halkın devlete ve kurumlarına duyduğu güvendir.Bu da saydam bir yönetim yapısı, kaliteli, adil ve hızlı hizmet sunumu gibi unsurlarla sağlanabilmektedir.Öte yandan ülke içerisinde itibar sahibi olan bir devlet, uluslararası platformda da itibar sahibi olur.Konuya ülkemiz açısından baktığımızda söz konusu kriterlerin yeterince sağlanamamasından dolayı Türk Kamu Yönetimi'nin halk nezdinde yeterince itibarlı olmadığı da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid change in the communication technologies, the increase in the facilities for the access to the information, the formation of a competition media where the product and service differences have decreased, and the communication strategies based merely upon advertisements being insufficient have led to an increase in the value of reputation as a competitive advantage.The reputation which is the most precious asset of an institution may be defined as the integrity of values in which the institution is perceived among its shareholders (customers, employees, partners, providers, etc...)A good reputation provides the company with being supported by the public opinions, with being preferred by the customers, and with the least damage in a crisis period. It also increases the loyalty of its staff to the institution and helps the investors to prefer the institution.Reputation which requires a long and planned period to be acquired is a value that can easily be lost if its not managed in the right way.If an institution loses its reputation, this may even lead to the end of its existence.So reputation should be managed in an effective way.Reputation management includes the stages of to build up, to sustain and to preserve reputation.And each and every staff including the chief executive officer and the worker is responsible for these stages.Reputation which consist of reliability, ethics, transparency, quality, customer-centered applications, communication and governance is very crucial for the public administration as well as the private sector.In this context, we may talk about the reputation of the state, public institutions, bureaucrats, and politicians.The main factor in the establishment of reputation in public administration is that the trust of the people to the state and its institutions.This is only fulfilled through a transparent administration structure and a qualified, fair and rapid service.Furthermore, state having a good reputation in the country will have a good reputaton in the international platform.When we look into the subject as per our country, it is clearly seen that the Turkish administration doesn?t have a sufficient reputation among its people due to the fact that the above mentioned criteria aren?t completely fulfilled.