İşadamlarının elektronik bankacılık kullanma durumları ve karşılaşılan problemler
The status of the use of electronic bankingof businessmen and encountered problems
- Tez No: 207054
- Danışmanlar: PROF.DR. RAUF ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET SADAMLARININ ELEKTRONK BANKACILIK KULLANMA DURUMLARI VE KARSILASILAN PROBLEMLER Aksoy, Tevfik Emre Yüksek Lisans, Bankacılık Egitimi Bilim Dalı Tez Danısmanı: Prof. Dr. Rauf ARIKAN Nisan - 2007 nternet teknolojisinin insanlar üzerindeki etkilerinin her geçen gün daha da fazla hissedildigi günümüzde; ekonomik iliskiler de bundan payını almaktadır. Sanal ortamın getirdigi yeniliklere is dünyası hızlı bir sekilde adapte olurken bu yenilikler içerisinde bankacılık hizmetleri de payını almaktadır. Küresellesen dünyada farklı cografi bölge insanları gibi ülkemiz isadamları da hızla bu yeni sisteme adapte olmaktadır. Türk isadamlarının nternet teknolojisinin bankacılık alanında kullanılması konusundaki durumlarını ve yönelimlerini arastıma amacı ile hazırlanan bu tezde öncelikli olarak; internetin tarihsel gelisimi hakkında bilgi verilmistir. Dünyada ve Türkiyede elektronik ortamda yapılan islemler istatistiki olarak ifade edilmistir. Elektronik ticaret ve elektronik bankacılık kavramları incelenmis, kullanım oranları ve karsılasılan problemler anlatılmıstır. Bu genel çerçevenin ardından internet teknolojileri konusunda Türk bankacılık sektörünün durumu ele alınmıstır. Bu genel açıklamaların ardından Türk isadamlarının elektronik bankacılık uygulamalarındaki durumları ve yönelimleri yapılan bir anketle arastırılmıstır. Yapılan bu çalısmadan anlasılan Türk isadamları hızlı bir sekilde internet teknolojisine adapte olmaktadırlar. Bu yönelim kendisini bankacılık hizmetlerinde de göstermektedir. Elektronik bankacılık uygulamalarındaki güvenlik problemi hakkında belli endiseler bulunsa da önümüzdeki yıllarda bu yönelimin artarak devam edecegi ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STATUS OF THE USE OF ELECTRONIC BANKING OF BUSINESSMEN AND ENCOUNTERED PROBLEMS Economic relations have been affected by the developments in the internet technology, the effects of which are seen on people nowadays. While business world is getting accustomed to the innovations, come out with the innovations in the online environment, banking services has got its share. Like other businessmen in the world, Turkish businessmen are trying to get adapted to online banking systems In this thesis, the aim is to find out the tendency of Turkish businessmen in using the interne technology in banking. Firstly, information about the historical progress of the internet has been given programs done in the online both in Turkey and in the world have been presented statistically. The concepts of electronic trade and banking have been examined. Then, the rates of usage and problems encountered have been explained. After this general frame, the state of Turkish banking system in the internet technology has been discussed with a questionnaire, the attitude of Turkish businessmen to electronic banking practices has been searched. According to the study, Turkish businessmen are getting used to the internet technology very fast. This tendency has influenced banking practices as well. It can be claimed that although electronic banking has some security problems, in the following years, this tendency will continue to increase.