Evli çiftlerin kendi aile yapı ve işlevselliklerinin aile orijinleriyle karşılaştırılması
Comparison of relation between the perception of married couples' parents' family structure and their own family
- Tez No: 207063
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu arastırmada evli çiftlerin, ebeveynlerinin aile yapılarını, Aile Yapısını Degerlendirme Aracı (AYDA)'nın ölçtügü iletisim, birlik, yönetim, yetkinlik, duygusal baglam, birey, doyum ve direnç açısından algılamaları ile kendi aile yapılarını aynı degiskenler açısından algılamaları arasındaki iliski incelenmistir. Çalısma grubunu, 2005?2006 yılında stanbul'da yasıyor olan 100 evli çift olusturmustur. Bu arastırma kapsamında, çiftlerin kendi aile yapıları ve orijinal ailelerinin aile yapıları hakkındaki algıları Gülerce tarafından 1988 yılında gelistirilen ?Aile Yapısını Degerlendirme Aracı (AYDA)? ile ölçülmüstür. Çalısma grubunun kisisel bilgileri de ?Kisisel Bilgi Formu? ile tespit edilmistir ve AYDA ile elde edilen bilgiler tablolar halinde verilmistir. Arastırmaya katılan çiftlerin kendi aile yapıları ile aile orijinlerinin aile yapısını algılamaları arasında iliski olup olmadıgı varyans analizi, t-testi, Tukey Cramer testi, Pearson Moment Korelasyon Katsayısı ile kontrol edilmistir. Arastırmada anlamlılık düzeyi 0,5 olarak kabul edilmistir. Arastırma sonucunda; çalısma grubunun, kendi aile yapılarını ve ebeveynlerinin aile yapılarını algılamaları arasında bir iliski olmadıgı; algılamalarının cinsiyete göre degismedigi; çalısma grubundaki 20?35 yas arası kadınların, aile yapılarını doyum açısından 52?67 yas arası kadınlara göre daha saglıklı olarak algıladıkları; yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki çiftlerin doyum alanında kendi aile yapılarını daha saglıklı olarak algıladıkları; 1?5 yıldır evli olan kadınların kendi aile yapılarını iletisim açısından 16?30 yıldır evli olan kadınlara göre daha saglıklı, ebeveynlerinin aile yapılarını da 6?15 yıldır evli olan kadınlara göre daha saglıklı olarak algıladıkları; 1?5 yıldır evli olan erkeklerin ise kendi aile yapılarını yönetim ve birey açısından 16?30 yıldır evli olan erkeklere göre daha saglıklı olarak algıladıkları; üniversite düzeyinde egitim gören kadınların kendi aile yapılarını iletisim açısından ilkokul mezunlarına göre; yetkinlik ve birey açısından ise ortaokul mezunu olan kadınlara göre daha saglıklı olarak algıladıkları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This research is done in order to understand whether there is a relation between the perception of married couples? parents? family structure in terms of communication, unity, management, perfection, emotional context, individual, satisfaction, resistanc and these couples? perception of their own marriage according to the same variables which measured by FSED. The universe of the research consists of 100 married couples who were living in Istanbul in 2005?2006. In this research, the couples perceptions of their structures and their original families? family structures are measured by ?Family Structure Evaluation Device (AYDA) which was developed Professor Aydan Gülerce, a lecturer in Bosphorus University in 1988. The couples? personal information is set by ?Personal Information Forum?. In analyzing the data taken, the points which the couples gave to their own families and their original families are determined. The information taken by using FSED (AYDA) is given in the form of tables the overages and Standard aviations of the personal information of couples that are to be used in the research are also stated. Whether there is a relation between their perception of the couples? own family structure and the perception of their original family structure is controlled by using variation analysis, t-test, Tukey Cramer test, Pearson Moment Correlation. The meaningfulness level in the research is accepted as .05. As a result of the research; It is seen that there is no relationship between the women and men?s perception of their own family structures and their parents? family structures; men?s and woman?s perceptions of their own family structures don?t change according to the sex; the women aged between 20?35 perceive their family structure as healtier than the women aged between 52?67 in terms of satisfaction; the women and men of a high socio-economic level perceive that their own family structures are healtier in terms of satisfaction; the women who have been married between 1?5 years perceive their own family structures healtier than the women who have been married between 16?30 years in terms of communication. In addition, the men who have been married between 1?5 years perceive their own family structures healtier than the men who have been married between 16?30 years in terms of administration and individual; The women and men?s who are graduates of BA and MA perceive their own family structures healtier than the other women and men?s of primary school graduates in terms of communication.