Türkiye'de Anadolu güzel sanatlar liseleri (yaylı çalgılar) bireysel çalgı eğitimi dersinde piyano eşlikli çalışmalara ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers opinionson piano accompanied studies in Turkish Anatolian high school of fine arts (strins) individual instrument education lesson
  1. Tez No: 207072
  2. Yazar: SONAT COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
TÜRKYE'DE ANADOLU GÜZEL SANATLAR LSELER (YAYLI ÇALGILAR) BREYSEL ÇALGI EGTM DERSNDE PYANO ESLKL ÇALISMALARA LSKN ÖGRETMEN GÖRÜSLER (Yüksek Lisans Tezi) Sonat COSKUNER GAZ ÜNVERSTES EGTM BLMLER ENSTTÜSÜ Ankara-2007 ÖZET Bu arastırma; Türkiye'de Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri (yaylı çalgılar) bireysel çalgı egitimi dersinde piyano eslikli çalısmaların ne ölçüde ve ne sartlarda yapıldıgını görmek, bu çalısmaların ögrenci üzerindeki olumlu etkilerinin önemini vurgulamak, okullarımızdaki ve programdaki eksikleri ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıstır. Arastırma; temel alan arastırmasına dayalı betimsel bir çalısma olup, nitel bulgular kaynak tarama, nicel bulgular ise anket yöntemiyle elde edilmistir. Nicel bulgular istatistiksel olarak çözümlenmis ve bulgular tablolastırılarak yorumlanmıstır. Elde edilen bulgulara göre eslikli çalısmaların önemi, degerlendirmeye katılan bütün ögretmenler tarafından önemle vurgulanmıs, ve bu konudaki eksiklere iliskin gerekli görülen çözüm önerilerinde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
TEACHER OPINIONS ON PIANO ACCOMPANIED STUDIES IN TURKISH ANATOLIAN HIGH SCHOOL OF FINE ARTS (STRNGS) INDIVIDUAL ISTRUMENT EDUCATION LESSON (Thesis For Master?s Degree) Sonat COSKUNER GAZI UNIVERSTY EDUCATION FACULT MUSC EDUCATION DEPARTMENT Ankara 2007 ABSTRACT This study is carried out in order to underline the possitive effects of piano accompanied studies? on the student; to elicit the definiencies in the program and to see to what extend and in what kind of conditions piano accompanied studies in Turkish Anatolian High School of Fine Arts (strings) are realised. The study is a descriptive work, buttomed on the basic field research. The qualitative findings are archived via the survey method. The quantitative findings are statistically analyzed and findings are commented trought tabling. The importance of accompanied studies is notably underlined by all the teachers who participated in the assesment according to the archived findings and required solution suggestions for the definiencies of this subject are presented.