Fonksiyon kavramı hakkında öğretmen adaylarının görüşleri üzerine bir fenomenografik çalışma
A phenomenographic research of the opinions of pre-service teachers about the concept of function
  1. Tez No: 207073
  2. Yazar: YASEMİN TÜRKELİ ŞANDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı matematik eğitiminde büyük bir önemi olan fonksiyon kavramı ile ilgili problemler hakkında öğretmen adaylarının görüşlerini almak ve böylece onların bu kavram ile ilgili vurguladıkları ya da sıkıntı çektikleri noktaları ortaya koymaktır. Fonksiyon kavramı ile ilgili problemler ?Ask Dr. Math? adlı bir eğitim portalında yer alan 236 soru incelenmiş ve aralarından kavramın temel özellikleri ile ilgili olan 22 tanesi uzman görüşleri doğrultusunda seçilmiştir. Seçilen sorular fenomenografik araştırma yaklaşımı kullanılarak Ankara'da bir devlet üniversitesinin Matematik Eğitimi Anabilim Dalına devam eden 7 öğretmen adayıyla birebir mülakatlar şeklinde görüşülmüştür. Mülakat çözümlemeleri üzerinden veri analizleri yapılmış ve her bir soru için (ve varsa sorunun alt başlıkları için) öğrenci görüşlerini yansıtacak kategoriler oluşturulmuştur. Bu kategoriler oluşturulurken öğrenci görüşlerinin tamamını yansıtacak minimum sayıda kategori elde edilmeye çalışılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda öğretmen adaylarının; - fonksiyon, bir fonksiyonun grafiği, lineer fonksiyon ve ters fonksiyon gibi matematiksel kavramları günlük hayatla bağdaştırmada, - bir fonksiyonun cebirsel gösterimini grafiksel gösterime dönüştürme ya da tam tersi bir dönüşümü yapmada, - herhangi bir fonksiyonun tanım kümesini belirlemede ve aynı şekilde bileşke fonksiyonun tanım kümesini belirlemede, - fonksiyon, eşitlik ve matematiksel ifade kavramları arasındaki farkı ortaya koymada ya da bu kavramlar arasındaki ilişkileri belirlemede, - pozitif bir irrasyonel bir sayının irrasyonel kuvvetini (özel olarak ep ifadesini) tanımlamada zorlandıkları görülmüştür. Bunun yanında öğretmen adaylarının, bir bağıntının fonksiyon olması için gereken şartlara bir hayli vurgu yaptığı ve bu şartları tam olarak ifade ettikleri, ama yine de fonksiyon kavramını anlamlı bir şekilde öğrenmedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to investigate pre-service teachers? opinions about questions on the concept of function which is one of the most important subjects of mathematics education. So, pre-service teachers? difficulties and priorities about concept of function are investigated. The problems about the concept of function were selected from an educational web portal named ?Ask Dr. Math? after expert?s view. For this purpose, 236 questions about concept of function were reviwed and then 22 of them were selected to represent fundamental principles of functions. The selected questions were interviewed by 7 pre-service teachers from the Department of Secondary Science and Mathematics Education of a university in Ankara by employing the phenomenographical research method. Interview records analyzed and their responses coded and categorized for each question. Number of categories were minimized according to reflecting pre-service teachers? responses. According to analysis of data, pre-service teachers have difficulties about - Interrelating the concept of function, the graphics of a function, linear functions and inverse functions with real-life - Graphical drawing, effecting usage of graphics and transforming algebraic representation to graphical representation or vice versa - Determining the domain set of a function and domain set of a composite function - Determining differences and relations between concepts of function, equality and mathematical expressions. - Determining irrational power of a positive irrational number In addition to these results, it was seen that pre-service teachers gave importance to necessities for defining a function and expressed exact rules for defining functions.