6.sınıf öğrencilerine madde ve değişim öğrenme alanındaki fen teknoloji toplum çevre kazanımlarının kazandırılmasında etkili öğretim yönteminin (rol oynama ve 5e öğretim yöntemi) belirlenmesi
Defining the effective instruction methods (role play and 5e instruction method) for teaching science-technology-society-enviroment skills in the learning area of substance and it's evolution for 6 th grade students
  1. Tez No: 207075
  2. Yazar: OSMAN ERŞAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA DEMİRELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET 6. SINIF ÖĞRENCİLERİNE MADDE VE DEĞİŞİM ÖĞRENME ALANINDAKİ FEN TEKNOLOJİ TOPLUM ÇEVRE KAZANIMLARININ KAZANDIRILMASINDA ETKİLİ ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN (ROL OYNAMA VE 5E ÖĞRETİM YÖNTEMİ) BELİRLENMESİ Erşahan, Osman Yüksek Lisans, Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalõ Tez Danõşmanõ: Yrd. Doç. Dr. Havva DEMİRELLİ Nisan – 2007 Bu çalõşmada, ilköğretim 6. sõnõf öğrencilerine Madde ve Değişim öğrenme alanõndaki Fen-Teknoloji-Toplum-Çevre (FTTÇ) kazanõmlarõnõn kazandõrõlmasõnda video filmler ile desteklenen 5E (Engage, Explore, Explain, Expand and Evaluate) öğretim yöntemi ve Rol Oynama (Role Play) öğretim yöntemini karşõlaştõrarak hangisinin daha etkili olduğu araştõrõlmõştõr. Araştõrma 2004 Fen ve Teknoloji programõnõn uygulandõğõ Milli Eğitim Bakanlõğõna bağlõ Ankara İli Çankaya İlçesi Turhan Fevzioğlu İlköğretim Okulunda öğrenim gören 6. sõnõf öğrencilerinden oluşan 2 farklõ sõnõfta uygulanmõştõr. Bu sõnõflardan birine Madde ve Değişim öğrenme alanõndaki FTTÇ kazanõmlarõ ile ilgili konular, video destekli 5E öğretim yöntemi ile verilirken diğer sõnõfa ise rol oynama öğretim yöntemi ile araştõrmacõnõn kendisi tarafõndan anlatõlmõştõr. Çalõşmada yarõ deneysel ön test-son test kontrol grubu deseni uygulanmõştõr. Uygulamadan önce her iki sõnõfa BOYT ve FTKTAÖ ön test olarak verilmiş, uygulamadan sonra ise aynõ testler son test olarak yaptõrõlmõştõr. Testlerin uygulamasõndan elde edilen veriler SPSS bilgisayar programõnda ANCOVA yöntemi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, video filmler ile desteklenen 5E öğretim yöntemi ile öğrenim gören öğrencilerin BOYT son testinden aldõklarõ skorlarõn ortalamalarõ ile rol oynama öğretim yöntemi ile öğrenim gören öğrencilerin BOYT testinden aldõklarõ skorlarõn ortalamalarõ arasõnda anlamlõ bir fark olduğu, FTKTAÖ son test skorlarõnõn ortalamalarõ arasõnda ise fark olmadõğõ görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEFINING THE EFFECTIVE INSTRUCTION METHODS (ROLE PLAY AND 5E INSTRUCTION METHOD) FOR TEACHING SCIENCETECHNOLOGY- SOCIETY-ENVIROMENT SKILLS IN THE LEARNING AREA OF SUBSTANCE AND IT’S EVOLUTION FOR 6TH GRADE STUDENTS In this study, 5E (engage, explore, explain, expand and evaluate) instruction method supported by video movies and Role Play instruction method were compared in order to find the most effective method for teaching Science-Technology-Society- Environment skills in the Matter and Change Strand for 6th grade students. This study is implemented on two different classes of 6th grade students in, a 2004 Science and Technology program applied, Çankaya Turhan Fevzioğlu Primary School. In one of these classes, subjects relevant to the skills for STSE in the Mater and Change Strand were given with video supported 5E instruction method, while in the other class Role Play instruction method was used by the researcher himself. Quasi-experimental pre-test/post-test control group design was applied in this study. Before the research application STSE skill test and Attitude test were given as a pretest and after the application same tests were applied as a post-test. Data achieved from the mentioned tests were evaluated using ANCOVA method in SPSS computer program. As a result of Data evolution, it was discovered that there was significant difference in the level of learning Science-Technology-Society-Environment skills between students who instructed by 5E instruction method and Role Play instruction method but there was no significant difference in the level of attitude to Science and Technology between students who instructed by 5E instruction method and Role Play instruction method.