Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2005 yılında tavsiye ettiği 100 temel eser yoluyla Türkçe eğitiminde değerler öğretimi üzerine bir araştırma
Research on training of values through 100 basic works in Turkish education which are suggested by National Educational Ministery in 2005
  1. Tez No: 207088
  2. Yazar: ÜLKER ŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GIYASETTİN AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu çalısmada Millî Egitim Bakanlıgının ilkögretim okulları için hazırladıgı 100 Temel Eser serisinde yer alan kitaplarda millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel degerler tespit edilmis; Türkçe egitiminde deger aktarımının nasıl olması gerektigi ortaya konmustur. Arastırmanın birinci bölümünde, degerin tanımı, islevleri, sınıflandırılması ve ögretimi; ögretim programlarında degerlerin yeri, Türkçe ögretiminde deger ögretimi, metnin tanımı ve özellikleri, okuma kitapları ve özellikleri ile ilgili kavramsal bir çerçeve olusturulmustur. Problem durumuna baglı olarak da arastırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, sayıltıları ve tanımları belirtilmistir. Arastırmada, betimsel alan arastırması yöntemi kullanılmıstır. Arastırmanın evrenini Millî Egitim Bakanlıgının tavsiye ettigi ?100 Temel Eser?; örneklemini ise bu eserler arasından yansız seçilen 58 eser olusturmaktadır. Eserlerde islenen degerler ilgili kitaplardan fislenerek bilgisayara aktarılmıs, elde edilen veriler nitel açıdan sınıflandırıldıktan sonra genel olarak nicelik açısından SPSS 11. 5 programı kullanılarak analiz edilmistir. Sonuçta, lkögretim 100 Temel Eser serisindeki kitaplarda sevgi degerinin ilk sırada yer aldıgı görülmüstür. Sevgi degerini sırayla, duyarlılık, yardımseverlik, saygı, sorumluluk degerleri takip etmistir. Bagımsızlık degeri, 100 Temel Eserdeki kitaplarda tespit edilememistir. Saglıklı olmaya önem vermek, barıs, özgürlük, bilimsellik degerleri ise eserlerde en az yer verilen degerlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, how transfer of values should be is mentioned. In the first part of the study a teorical literature is formed about the definition of value, it?s functions, it?s classifications and instruction. The place of values in educational programs, teaching values in Turkish Education, the definition of article and it?s features, reading books and their features are also explained. Besides, connected with possible problems, the aim of the study, it?s importonce, limitations, conjectures and definitions are stated. ?Decriptive field work?method is used in this study, ?100 Basic Works? that are suggested by National Educational ministery constitute general points and impertially chosen 58 books among those works constitute examples. Values, explained in those books, are taken from related books and they are diverted into computer by preparing a card index on. After classification of obtained data in terms of it?s qualifications, it?s analized in terms of it?s quantities by using SPSS 11.5 program. Consequently, it is seen that, as a value, love comes first in 100 basic work series. After love, respective sensitivity, benevolence, respect, responsibility take place. ndependence is not found in 100 Basic Works. On the other hand, to give importance for being healty, peace, freedom and scientific are the values that are mentioned to give take place at last in the works.