Sınıf öğretmenlerinin müzik derslerindeki şarkı öğretme durumu
Grade teachers' activities of teaching songs in music lessons
  1. Tez No: 207089
  2. Yazar: DEMET AYDINLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET SINIF ÖĞRETMENLER?N?N MÜZ?K DERSLER?NDEK? SARKI ÖĞRETME DURUMU Aydınlı, Demet Yüksek Lisans, Müzik Eğitimi Bilim Dalı Tez Danısmanı: Doç. Enver TUFAN 30.04.2007 ?lköğretim çağındaki çocuğun gelisimi için müzik eğitiminin ve bu eğitimi aktaracak sınıf öğretmeninin önemi bilinmektedir. Arastırmada, ?lköğretim okullarındaki sınıf öğretmenlerinin müzik derslerinde sarkı öğretimine yönelik olarak yer verdikleri ders içi etkinliklerin belirlenmesi amaçlanmıstır. Arastırma, betimsel bir alan arastırmasıdır. Verilerin toplanması için sınıf öğretmenlerine yönelik anket uygulanmıs, anketin birinci bölümünde yer alan dokuz adet soru sınıf öğretmenlerinin kisisel özellikleri, ikinci bölümde yer alan otuz adet ve bir adet açık uçlu soru ise sarkı öğretme etkinliği ile ilgili soruları kapsamıstır. Arastırmanın örneklemi, arastırmanın evreninden küme yöntemiyle seçilmis 7 okulun 2005-2006 öğretim yılında görev yapan 143 sınıf öğretmenidir. Çalısmada analizler için elde edilen anlamlılık düzeyi (P)0.05 hata düzeyinde değerlendirilmistir. Tüm analizler ölçeği meydana getiren maddeler düzeyinde ayrı ayrı yapılmıstır. Çalısmada yer alan analizler SPSS 13.0 paket programı kullanılarak elde edilmistir. Arastırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin büyük çocunluğu derslerinde sarkı öğretme etkinliğine yer vermektedir. Sınıf öğretmenlerinin sarkı seçme, sarkı dağarcığı ile ilgili yayınları takip etme, sarkı öğretim yöntemlerini uygulama, öğrenciyi sarkı söylemeye hazırlama, öğretmenin herhangi bir okul çalgısını çalma ve çalgısını derste kullanma konularında güçlükleri olduğu saptanmıs ve bu bulguların sonuçları da sınıf öğretmenlerinin kisisel özellikleriyle karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
GRADE TEACHERS? ACTIVITIES OF TEACHING SONGS IN MUSIC LESSONS Aydınlı, Demet Master of Fine Arts in Musical Education Master of Fine Arts Thesis: Enver Tufan, Doç. 30.04. 2007 It has been known that the importance of music education and the grade teacher who gave it, is undeniable for development of children in their primary education. In this study, which is a descriptive survey in structure, a questionarie has been given to the grade teachers as a data collecting technique. In the first part of this questionnaire, nine questions have been asked for the purpose of determining the personal characteristics of them, and in the second part there are thirty questions and an extra one without choices to determine their applications and attitudes related to singing activities in classroom environment. The grade teachers who work in the primary education institutions in Turkey constitutes the universe of this study and the sampling is selected from this universe by using the set grouping method. In the study, analyses were evaluated at the 0.05 level of significance. All the analyses were performed at the level of each item which constitudes the scale. To analyze data, SPSS 13.0 statistics program was used. According to the study, singing activities are very important to most of the grade teachers as a part of their lesson, but they have many difficulties in selecting songs, finding the publishings about the song literature, applying the teaching methods of singing, preparing the student to sing and in playing an instrument for soloistic and accompaniment purposes. Results obtained from this data have been compared with the data from the ones that obtained from questions about the personal characteristicts of the teachers who participated in this study.