Anaokullarında görev yapan öğretmenlerin anaokullarındaki müzik etkinliklerine ilişkin görüşleri (Eskişehir ili örneği)
Opinions about the musical activities in kindergartens of teachers working at the kindergartens
- Tez No: 207112
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ANAOKULLARINDA GÖREV YAPAN ÖGRETMENLERN ANAOKULLARINDAK MÜZK ETKNLKLERNE LSKN GÖRÜSLER (ESKSEHR L ÖRNEG) (Yüksek Lisans Tezi) Esen ÖZÇMENL GAZ ÜNVERSTES EGTM BLMLER ENSTTÜSÜ 2007 - ANKARA ÖZET Arastırmada, anaokullarında görev yapan ögretmenlerin anaokullarındaki müzik etkinliklerine iliskin görüsleri belirlenmistir. Arastırmanın evrenini, Eskisehir ilindeki Milli Egitim Bakanlıgına baglı resmi ve özel anaokullarında 2006- 2007 Egitim- Ögretim yılında görev yapan anaokulu ögretmenleri olusturmaktadır. Arastırmada evrenin tümüne ulasılabildigi için örneklem alınmamıstır. Bu arastırma kapsamında, anaokulu ögretmenleri için anket formu kullanılmıstır. Anket formu ile elde edilen bilgiler frekans ve yüzde kullanılarak tablolastırılmıstır. Arastırma sonucunda, anaokulu ögretmenlerinin, müzik etkinlikleri ile ilgili donanımlarında yetersizlikler bulundugunu, müzik etkinlikleri için anaokullarında nitelik ve nicelik yönünden yeterli çalgı, araç- gereç ve fiziksel kosullara sahip ayrı ii bir alan olusturulması gerektigini, çevredeki müzik etkinliklerinin anaokullarındaki müzik etkinliklerini olumlu yönde etkiledigini, müzik etkinliklerinde okul yönetimiögretmen- aile isbirligi saglanması gerektigini, Milli Egitim Bakanlıgı Okul Öncesi Egitim Programının müzik etkinlikleri açısından yeterli oldugunu ve denetçilerin müzik etkinliklerinde kendilerine yeterli düzeyde rehberlik edemediklerini düsündükleri saptanmıstır. Arastırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
OPINIONS ABOUT THE MUSICAL ACTIVITIES IN KINDERGARTENS OF TEACHERS WORKING AT KINDERGARTENS (THE CASE OF ESKSEHR PROVINCE) (Thesis of Masters Degree) Esen ÖZÇMENL GAZ UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2007 ABSTRACT In this research, the opinions about the musical activities in kindergartens of teachers working at kindergartens are determined. The kindergarten teachers working at the public and the private kindergartens depended on the Ministery of National Education in Eskisehir, in the Academic Year of 2006- 2007 form the population of the research. Since there is an access to whole population, no sample is taken. In the scope of the research, a questionnaire is used for the kindergarten teachers. The data obtained from the questionnaires are shown on tables by using frequency and percentage. As a result of the reseach, it?s determined that kindergarten teachers think there are deficiencies in their qualities about music activities, there is a need to form iv a separate area in kindergartens for musical activities with musical instruments, equipments and physical conditions which are adequate in quality and quantity, the musical activities in the environment affect the musical activities in kindergartens positively, there should be an association in musical activities between school administration, teachers and parents, the Preschool Curriculum of the Ministry of National Education is adequate for the musical activities and supervisors are not able to guide them adequately in the musical activities. In the research, recommendations based on the results of the research are put forward.