Dış tanıtım faaliyetlerinin etkinliğinin arttırılmasında alternatif bir yaklaşım : bölgesel tanıtım konusunda bir profil çalışması
An alternative approach to increasing the promotion activities: a study profile for regional promotion
- Tez No: 207137
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. R. PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bölgesel tanıtım faaliyetleri, bölgedeki turizmle dogrudan ya da dolaylı kurum, kurulus ve isletmelerin isbirligi ve koordinasyon içinde çalısmalarını gerektiren faaliyetlerdir. Bu noktadan hareketle Ürgüp ve çevresindeki, bölgesel tanıtım sürecinde rol alacagı düsünülen kurum, kurulus ve isletmelerin bölgesel tanıtım süreci ilgili düsüncelerinin alınıp degerlendirilmesi, bu degerlendirilmeler ısıgında Ürgüp'ün dıs tanıtım faaliyetleri ve bu faaliyetleri yürütecek yapılanmaya iliskin öneriler getirmek arastırmanın amacını olusturmaktadır. Arastırma evrenini Ürgüp'te bulunan, turizmle ilgili kamu kurum ve kurulusları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, turistik isletmeler ve bölgedeki üniversitede görevli akademisyenler olusturmaktadır. Arastırma evreninin ulasılabilir büyüklükte olmasından dolayı örneklem alınmamıstır. Arastırma kapsamında kamu kurum ve kurulusları, sivil toplum örgütleri yöneticileri ve yerel yönetim temsilcileri ile görüsme yapılmıs, turistik isletmeler ve üniversitede görevli akademisyenlere anket uygulanmıstır. Anket formlarından elde edilen verilerin degerlendirilmesinde istatistik yöntemlerinden yüzde ve frekans dagılımı, agırlıklı ortalama ve çapraz tablo analizi uygulanmıstır. Görüsme teknigi ile toplanan veriler, betimsel analiz tekniginden yararlanılarak düzenlenmistir. Arastırma sonucunda, kurum, kurulus ve isletmelerin görüsleri dogrultusunda, Ürgüp'ün bölgesel dıs tanıtımına yönelik faaliyetlere ve bu faaliyetleri yürütecek örgütlenmeye iliskin önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Regional promotion activities are the activities that require the cooperation of foundations, institutions and the business enterprises which are directly or indirectly related to the tourism in that area. From this point, the evaluation of the opinions of these foundation, institution and business enterprises which are thought to take role in that regional promotion and suggesting Urgup?s promotion activities and proposals which are about this activities process under the light of this evaluation process consist the aim of this research. The public foundations and institutions, local governments, civilian social groups that are in relation with tourism in Urgup and touristic business enterprises and the academicians who are on duty in the university in that area constitute the research center. No name was taken as the research center was much enough to reach. In the frame of the research, interviews were made with the public foundations and institutions, administors of the civilian social groups and the representators of the local governments, and a poll was carried out among the touristic business enterprises and the academicians who are on duty in the university.According to the results of the poll, among the statistics methods percentange and frequency dispersion, avarege par and crosstabs analysis are carried out. The information gathered from the interviews were regulated by using descriptional analysis technique. According to the outcome of the research, suggestions concerning the activities of Urgup?s promotion and carries the organization of these activities were stated under the opinions of the foundation, institution and business enterprises that are thought to take place in the process of regional promotion.