Ankara İlinde Lise Birinci Sınıf Öğrencilerinin Yazılı Anlatım Becerilerinin İç Yapı Bakımından Gelişimi Üzerine Bir İnceleme
A research on develop of narration abilities in writings of high school's first class students about micro structure in ankara city
  1. Tez No: 207138
  2. Yazar: FATİH AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALEMDAR YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada farklı sosyo-ekonomik düzeylerdeki liselerin dokuzuncu sınıfında öğrenim gören 300 öğrencinin yazılı kompozisyonları, bağlama öğeleri kullanımı, bağlama öğeleri kullanım hataları, tutarlılık biçimleri ve metin içi tutarsız ifadelerden kaynaklanan hatalar bakımından değerlendirilmiştir. Uygulama sürecinde öğrencilerden, kendilerine verilen 7 farklı konudan birini seçerek kompozisyon yazmaları istenmiştir. Yazılı kompozisyonların değerlendirilmesinde ?Bağlama Öğeleri Kullanım Düzeyi ve Tutarlılık Çeşidi Değerlendirme Ölçeği? ile ?Bağlama Öğeleri Hataları ve Metin İçi Tutarsızlık Düzeyi Değerlendirme Ölçeği? olmak üzere iki ölçek kullanılmıştır. Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yazılı anlatımlarının, ortaöğretim değerlendirme ölçütlerine göre (fikir üretimi, konu bütünlüğü, genel dil kurallarına uygunluğu, plân, anlatım başarısı, yazım ve noktalama kurallarına uygunluğu, başlık uygunluğu) % 44,7'sinin orta, % 39,7'sinin iyi ve % 15,6'sının zayıf seviyede olduğu tespit edilmiştir. Yapılan anlamlandırma testlerinde konu seçiminin ve sosyo-ekonomik düzeylerin öğrenci başarısı üzerinde etkisi olmadığı anlaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrenci (kâğıt) başına düşen ortalamaların, bağlama öğeleri kullanımında 16,37, bağlama öğeleri kullanım hatalarında ise 2,21olduğu tespit edilmiştir. Bağlama öğeleri kullanımında genel olarak, bağlama öğelerinin anlamına ve işlevine uygun olmayan kullanımlarından; bağlama öğelerinin üst üste ve anlam bozulması yaratacak şekilde kullanımından; kavramlar arası bağdaşıklık geçişi sağlayamamak ve anlatım öbeklerini kullanamamaktan kaynaklanan hatalar tespit edilmiştir. Bağlama öğeleri hatalarının, çoğu zaman metin içi tutarsızlıkların oluşmasına da önemli etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada her bir bağlama öğesinin kullanımı ile ilgili sosyo-ekonomik düzeylere göre ortaya çıkan anlamlı farklılıklar belirtilmiştir. iv Araştırma bulgularında, dokuzuncu sınıf öğrencilerinin kompozisyonu oluşturan üst yapı birimlerini (ana fikir- tartışma- sonuç) düzenleme durumlarındaki tutarlılık çeşitlerine göre en çok ?ana fikir- tartışma ve sonuç? düzenine göre (% 58,7) yazılı anlatımlarını şekillendirdikleri anlaşılmıştır. Bu durumun okullarda kompozisyon eğitimi için öğretilen giriş-gelişme-sonuç mantığı ile ilgisi olduğu söylenebilir. Kompozisyon birimlerinde farklı düzenlemelere giden % 18,7'lik öğrenci grubunun % 94,7'sinin orta ve iyi derecede kompozisyon yazmaları, bu öğrencilerin genel ölçütlere göre başarısız olmadıklarını ortaya koymaktadır. Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin %22,6'lık kısmının ise öyküleyici anlatım gibi farklı anlatım türlerini kullanmaları; kompozisyonlarında belli bir sonuca ulaşamamaları veya kompozisyon sayılamayacak metinler oluşturmaları nedeniyle tutarlılık bakımından ayrı bir grup oluşturdukları belirlenmiştir. Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yazılı anlatımlarında toplam 80, metin içi tutarsız ifadelerden kaynaklanan hata tespit edilmiştir. Metin içi tutarsızlıkların % 43,75'lik bir oranla en fazla, alt düzeyi temsil eden ?Mamak Lisesi?; daha sonra % 32,5'lik bir oranla orta düzeyi temsil eden ?Aydınlıkevler Lisesi? ve en az, % 23,75'lik bir oranla üst düzeyi temsil eden ?Gazi Anadolu Lisesi? öğrencilerinin yazılı anlatımlarında bulunduğu anlaşılmıştır. Metin içi tutarsız ifâdelerden kaynaklanan hatalar yapan öğrencilerin % 57,5'inin orta dereceli kompozisyonlarda olması, değerlendirme için kullanılan ortaöğretim ölçütlerinin iç yapı unsurlarına göre yetersiz kaldığını göstermektedir. Araştırma bulgularına göre dokuzuncu sınıf öğrencilerinin kompozisyonlarda birden fazla konuda yazma, konuyu doğru şekilde algılayamama, konu sınırlaması yapamama, fikir üretememe, örnekleme yapamama, başlık yazmama veya uygun başlık bulamama, konuşma dilini yazı diline aktarma, paragraf kavramını bilmeme, kompozisyon üst yapı unsurlarını etkili kullanamama, ana fikir, tartışma ve sonuç yetersizlikleri, dil bilgisi ve yazım kurallarına uygunsuzluk, doğru ve güzel yorum yapamama, düşündüğünü etkili ve güzel bir biçimde ifâde edememe, anlatımda bir bütüne ve sonuca ulaşamama, internet ortamında kullanılmaya başlanan kısaltmalı v dil kullanımlarını yansıtma, ağız özelliklerini yazı diline taşıma gibi genel sorunlar olduğu da anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is a research on develop of narration abilities in writings of high school?s fırst class students about micro structure in Ankara city. This study evaluates, the assays of 300 nineth class high school students from schools of different socio-economic levels in terms of, the use of conjuctions, the mistakes of conjuction usage, the coherence desire and the in context mistakes of statements without coherence. It is required from students to select one of 7 different topics and write an assay. Two different scales are applied in order to evalute the assays as to;?Conjuctions Using Stage and Chorence Kind Evaluation Scale , Conjuction Mistakes and Inchorence Stace Evaluation Scale?. With respect to secondary-education evaluation scales ( idea production, argumentetive integrity, suitableness of general language rules, plan, narration success, suitableness to spelling and punctuation rules, suitableness of headline) 44,7% of nineth class students are determined in modareate, 39,7% of them are in good, and 15,6% of them are in low levels. Making the tests of statistical analysis it is founded that topic selection and socio-economic level are ineffective on the student success. Taking the excuse of research datas, the average values 16,37 for useage of conjuctions and 2,21 for mistakes of conjuctions usage are determined. In general, the mistakes in conjuction usage are maden of ; inconsistent usage of conjuctions to their meanings and affect, close usage of conjuctions which regards to confusions, failure in cohesion skips and lack of narration heaps. Mistakes are conjuctions has an ordinarily observed effect of creating inchorences in context. In research, the sensitive differences of counter socio-economic level reasoned from each conjuction usage are noticed. vii In the research datas, the macro-structure units (topic ?discussionconclusion) which constructs assays are generally ordered by topic-discussioun ? conclusion order with the majority of 58,7% by nineth class students. This can be claim that this stuation above has a relation with teaching introduction-devolapingconclusion menthal way for writing education in high-schools. A group of students, who take 18,7% , has distinguished in writing orders, wrote moderate and good leveled assays with a percentage of 94,7 so tehy are not insuccessive about other evaluation scales. Another considerable part of nineth class students, %22,6, are used different narration ways as stories , could not reach obvious conclusions or wrote writings which can not seemed as assays, so they form another different group. Totaly 80 in context incohrence mistake is determined in assays of nineth class students. This mistakes are at most in ?Mamak High School ?which represents the lower social status with a 43,75%, it is 32,5% for ?Aydinlikevler High School? which corressponds to middle social level and at least it is 23,75 for ?Gazi Anotolian High School? which represents the upper social status. The microstructure sclaes used for evaluation are seem to be inadequate by the unexpected result of that 57,5% incontext inchorence mistakes are founded in assays of moderate stage. With respect to research datas, the general problems are observed such as; writing in more then one topic, wrong understanding of topic, lack of argumentative order, lack of idea production, lack of giving examples, lack of headline or suitable headline, writing in speaking language, unknown of the concept of paragraph, ineffective usage of macro-structure elements of assay, inadequate topics,discussions and conclusions, violence of grammmer and writing rules, lack of right and good commands, lack of stating the ideas in an effective and commucatively beaituful manner and unreaching a conclusion or integrity in narration, reflecting the abbreviations of internet communucation.