Kıbrıs'ta bulunan Türk ve Rum eğitim kurumlarında plastik sanatlar eğitiminin alt yapı (bina, personel ve araç gereç) incelenmesi ortak noktalar ve farklılıklar
The reserch of the groundwork of plastic art education (building, staff and equipment) within the institutions of Turkish and Greek educations in Cyprus, their similarities and differenses
  1. Tez No: 207140
  2. Yazar: İPEK DENİZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu arastırmada, plastik sanatlar egitiminin Kıbrıs'ta Türk ve Rum egitim kurumlarında nasıl yürütüldügü hakkında bilgi verilmistir. Araç- gereç, okulların mimarisi, personelin durumu, ögrenci sosyo-ekonomik durumu, müfredat programları ile ders süreleri hakkında bilgi verilip, ortak noktalar ve farklılıklar tespit edilmistir. Araç- gereç durumları incelenirken amaç Plastik Sanatlar egitimi veren Türk ve Rum egitim kurumlarının çagdas egitim modelinin neresinde durduklarını tespit ederek, teknolojinin hızla gelistigi dünyamızda bundan ne kadar yararlandıgımızı sorgulamaktır. Okulların mimarisinin incelenmesindeki kasıt; okulların renkleri, ısıklandırma ve mimariden kaynaklı psikolojik etkilerin egitimci ve ögrencileri çok etkilemesidir. Okulların mimarileri ile ilgili tüm ayrıntılar aktarılmıstır. Sonuç ve öneriler kısmında ise bu konudaki bulgular irdelemistir. Personel durumunda ise Plastik sanatlar egitimcilerinin egitim durumları, hizmet yılları, sanatsal yayınları takip durumları anket soruları Türk ve Rum egitimcilere tarafımdan sorularak alınan cevaplar sonuçlar kısmında Plastik sanatlardaki ortaklıklar ve farklılıklar olarak degerlendirilmistir. Müfredat programları ve ders süreleri Türk ve Rum egitim bakanlıklarının arsivlerinden elde edilmistir. Bunların egitime nasıl yansıdıgı analiz sonuçlarında saptanmıstır. Arastırma 2005?2006 Egitim ve Ögretim yılında 21 Türk ve Rum okulunda yürütülmüstür. Arastırmanın verileri anket, gözlem ve görüsme yolu ile düzenlenmistir.. Arastırmaya ilk olarak Türk ve Rum plastik sanatlar egitimcilerine yönelik anket soruları, ögrenci ve okulların mimarisine yönelik gözlemler, okulların plastik sanatlar egitimi için uygunlugu, müfredat programları, ders süreleri, Milli Egitim Bakanlıklarının (M.E.B.) plastik sanatlar egitimi için ayırdıgı bütçeler arastırılıp analizlere dökülmüstür. Sonuç olarak Plastik Sanatlar egitimi hakkında bilimsel sonuçlar ortak noktalar ve farklılıklar dile getirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been enlightened about how plastic arts educations are prosecuted in North and South Cyprus? education intuitions. It has been informed and pointed out common points and differences of equipment, architecture of schools, staffs conditions, students? socio-economic conditions, curriculum programs and schools? lesson times. While examining schools? equipments? conditions, the aim is to point out where Turkish and Greek intuitions? position stand in modern education and to question how much advantages are taken from the developing technology in our world. The aim of observing schools? architectures is the psychological affect on students and academicians from the colour of the schools and its lighting. All the details of the schools? architecture were cited. Moreover, the findings about this issue have been examined in the result and recommendation part. The survey questions were asked by me to the both Turkish and Greek instructors. In the survey, staffs? education?s level, their employment years, their follow up of art publications, and the answers for the questions have been evaluated as the common points and differences of the plastic arts in the results part. Curriculum programmes and lessons times have been obtained from both Turkish and Greek?s Ministry of Educations? archives. These are appointed how it is reflected to the education in the analysis of the results. This research was prosecuted in 21 Turkish and Greek schools in 2005 -2006 instruction year. This research?s data were collected by a survey, interviews and observations. First of all, in the relation of plastic arts education survey questions were presented to the both Turkish and Greek instructors, students, schools? architecture and sufficiency of the schools? for the plastic arts education were observed, schools? curriculum programmes and lesson time were analysed and the budgets which both Ministry of Educations provide for the plastic arts education were also researched and data were analysed. As a result, in this research scientific result, common points and differences about plastic arts education have been mentioned.