Sosyal bilgiler öğretiminde sözlü tarih etkinliklerinin öğrenci başarı, beceri ve tutumlarına etkisi
The effect of oral history activities in the social studies teaching to the success,ability and attitudes of the students
- Tez No: 207141
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu çalısma sözlü tarih konusu üzerine egitim alanında Türkiye'de yapılan ilk doktora çalısmalardan birisi olması nedeniyle, öncelikle sözlü tarihin teorisi ve pratigi tanıtılacaktır. kinci olarak, sosyal bilgiler ve tarih derslerinde sözlü tarih yöntemine dayalı tarih ögretimi ile sosyal bilgiler ve tarih derslerinin daha ilginç ve zihinlerde daha kalıcı olabilecegi savunulacaktır. Bunun yanında, hem nicel hem de nitel yöntemin kullanıldıgı bir arastırma planlanmıs ve nicel verilerin analizinde ortalama, standart sapma ve görüsler arasındaki farklılıgı belirtmek için `t' testi kullanılmıs, nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle (Yıldırım ve Simsek, 2005, s.158) irdelenmistir. Arastırma iki ilkögretim 7. sınıfı ve toplam 46 ögrenci üzerinde yürütülmüstür. Arastırma süresince bir gruba sözlü tarih yöntemi kullanılarak ders islenirken diger gruba ise geleneksel yöntemle ders islenmistir. Sonuçta konuyla ilgili 25 soruluk çoktan seçmeli bir sınav yapılarak cevaplar ortalama, standart sapma ve ?t? testi kullanılarak analiz edilmistir. Ayrıca arastırmanın nitel yöntem kullanılan kısmında ise sözlü tarih yöntemi kullanılarak islenen derse katılan ögrencilere sözlü tarih etkinliginin ardından konuyla ilgili yazdırılan kompozisyonlar analiz edilmistir. Basarı testine verilen cevaplara bakıldıgında deney grubu ögrencilerinin kontrol grubu ögrencilerine göre daha basarılı oldukları görülmüstür. Sözlü tarih etkinliklerinin ögrencilere kazandırdıgı beceriler göz önünde tutularak degerlendirilen kompozisyonlarda ise ögrencilerin bilgiyi düzenleme, olguyu düsünceden ayırma, ilgisiz bilgi arasından ilgili bilgiyi bulma ve kendinden önceki kusakları daha iyi anlama ve takdir etme becerilerini gelistirirken, degisim ve sürekliligi algılama becerilerini çok az düzeyde gelistirdikleri belirlenmistir. Bu bulguların ısıgında sonuç olarak, sözlü tarih yöntemiyle islenen derslerde ögrenci basarısının arttıgı ve bununla birlikte bilgiyi düzenleme, olguyu düsünceden ayırma, ilgisiz bilgi arasından ilgili bilgiyi bulma ve kendinden önceki kusakları daha viii iyi anlama ve takdir etme ve degisim ve sürekliligi algılama becerilerini gelistirdikleri belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This research is one of the first studies in the field of education on oral history in Turkey; because of this fact, at the very beginning of the study, the theory and practice of oral history will be clearlydefined. In the following part, the assertion will be proved that social sciences and history courses will be more exiciting and easy to learn when oral history methods are applied in these courses. In addition this, a research is planned in which both qualitative and quantitative methods of analysis are performed and in quantitative data analysis; mean, standart deviation and ?t? test are used. Also, qualitative data is examined according to descriptive analysis. The research is performed with a sample of n= 46 7th grade students from two different elementary school classes. During the reseaech while one group of the students were thought by using oral history method, the other group of the students were thought with traditional methods. In the end, a multiple-choice exam which includes 25 questions was appilied and the scores of the exam were analyzed by performing mean, standart deviation and ?t? test. Moreover, in the other part of the research in which qualitative methods were used; the compositions, which were written just after the lesson by the students who had attended the lesson in which oral history method was tried, were evaluated. When the exam result are analyzed, it is observed that the students in the experiment group are more succesful than the students in the control group. The compositions which are evaluated by considering the effect of oral history method on students show that while the applied method develops the students? ability to differentiate between fact and opinion, to find the irrelevant data and relevant data and to understand the lives of the people lived in the past the past and appreciate what they did, it develops the studnts ability to comprehend change and continuity a little. x In the lights of these findings; consequently, it is found that by the help of the oral history method, the students? success is increased in history courses and this method improves the students? ability to order information, to relaize the difference between fact and opinion and to find the relevant data among irrelevant data and to comprehend and appreciate the people lived in the past and to comprehend change and countinuity.