İlköğretim öğrencilerinin çinko tüketim durumları
The zinc consumption of primary schools students
  1. Tez No: 207139
  2. Yazar: SEMRA EYVAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu arastırma, ilköğretim sekizinci sınıf çocukların var olan beslenme alıskanlıkları, günlük çinko tüketim durumları ve bunun büyüme-gelisme, sağlık ve basarı durumları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıs ve yürütülmüstür. Arastırma, Afyonkarahisar il'ine bağlı Suhut ilçe'sinde ikamet eden sosyo-ekonomik düzeyleri farklı olan semtlerde bulunan 150 çocuk üzerinde gerçeklestirilmistir. Veri toplama aracı olarak anket formu ve bireysel besin tüketim formu kullanılmıstır. Anket formu ve bireysel besin tüketim formu ile elde edilen bilgiler tablolastırılmıs, çocuklara ait bilgilerin frekans ve yüzdeleri alınmıs, günlük çinko tüketimi ve bazı antropometrik ölçümleri arasındaki farklar khi-kare testi ile kontrol edilmistir. Arastırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmistir. Çocukların yarısından fazlasının 14 yasında ve kız olduğu belirlenmistir (sırası ile % 60.0 ve % 56.7). Çocukların % 35.3'ünün esit oranlarla dönem sonu basarı notlarının 3 (orta) ve 4 (iyi) olduğu saptanmıstır. Çocukların okul basarı notu ortalaması 3.8 ± 0.8 olarak bulunmustur. Çocukların günlük tükettikleri ortalama çinko miktarı erkeklerde erkeklerde 7.5 ± 1.1 mg; kızlarda ise 7.2 ± 1.1 mg bulunmustur. Enerji, tiamin ve kalsiyumu RDA (Recommended Diet Allowances)'ya göre günlük önerilen miktarların % 67'sinin altında tüketen çocukların oranları sırası ile; % 65.3, % 68.7 ve % 97.3'dür. Protein, A vitamini, riboflavin, C vitamini, demir ve çinko açısından günlük önerilen miktarların % 67-133'ünü tüketen çocukların oranları sırası ile % 80.7, % 46.7, % 52.6, % 44.7, % 56.7 ve % 75.3'dür.
Özet (Çeviri)
This survey has been carried out in order to define the eating habits, the situation of daily zinc production and its affects upon the growing up ? development, health and success of eight class students in primary schools. This survey has been actualized upon 150 students who live in Suhut, an area connected to Afyonkarahisar and whose been area that socio ? eonomical situations are different from each other. Inquiry forms and individual nutrition production forms have been used to get the data. The information gained from inquiry forms and individual nutrition production forms have been picturized and the frequency and percent of the results belonging to children have been taken and the daily zinc production and soe antropometric measurements and the differences between them have been controlled through khi ? kare tests. The level of meaning fulness is accepted as 0.5. More than half of the students consist of girls, at their fourteens (respectively % 60.0 and % 56.7). The last term marks of the % 35.3 of students through equal rates have been defined as 3 (middle) and 4 (good).The overage school marks of the students have been found out as 3.8 ± 0.8. The daily average zinc production that boys consume as 7.5 ± 1.1 mg and girl consume as 7.2 ± 1.1 mg have been found out. The rate of the children that consume energy, tiamin and calcium RDA under % 67 the daily recommended quantity respectively is % 65.3, % 68.7 and % 97.3. The rate of the children who consume protein, vitamin A, riboflavin, vitamin C, iron and zinc as recommended daily quantitiy of % 67 ? 133 is respectively % 80.7, % 46.7, % 52.6, % 44.7, % 56.7 and % 75.3.