İlköğretim okullarında görev yapan müzik öğretmenlerinin müzik derslerinde karşılaştıkları sorunlar ve nedenlerine ilişkin görüşleri (Güneydoğu Anadolu Bölgesi örneği)
The problems music teachers in primary schools face in music classes and their views regarding the reasons (South Easthern Anatolia Region case)
- Tez No: 207143
- Danışmanlar: PROF. NURAY ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu arastırma Güneydogu Anadolu Bölgesi ilkögretim okullarında görev yapan müzik ögretmenlerinin müzik dersinde karsılastıkları sorunları, demografik özelliklerine (cinsiyet, hizmet süresi, mezun olunan okul, anadal, bulundugu yerlesim yerinden memnuniyet durumu) göre aralarında anlamlı bir farklılıgın olup olmadıgını belirlemek amacıyla yapılmıs betimsel bir arastırmadır. Arastırma, Güneydogu Anadolu Bölgesi illerindeki ( Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Sanlıurfa ve Siirt) ilkögretim okullarında görev yapan müzik ögretmenlerine anket uygulanarak yapılmıs, 121 okuldaki 121 müzik ögretmenine ulasılmıstır. Anketler uygulandıktan sonra, elde edilen verilerin degerlendirilmesinde çesitli istatistiksel analizler yapılmıstır. Arastırmada elde elden sonuçlara göre, müzik ögretmenlerinin müzik dersinin etkinliklerini (sarkı söyleme, çalgı çalma, müzik dinleme, müzik kuramları ve müzik yaratma) uygulamada, müzik dersi müfredat programının uygulanmasında, müzik kitabının kullanımında, ögretim yöntem ve tekniklerin uygulanmasında, ölçme ve degerlendirmenin yapılmasında çesitli sorunlarla karsılastıgı tespit edilmistir. Ders saatinin yetersizligi, okuldaki araç-gereç eksikligi, sınıfların kalabalık olması, müzik dersi müfredat programındaki kuramsal bilgilerin çok olması ve ögrencilerin bu ii bilgilerin günlük yasamda kullanılabilirligini benimsenememesi, ders kitaplarının hedeflere ulasmada yetersiz olması, ayrı bir müzik dersliginin olmaması gibi pek çok faktörün bu konuda etkili oldugu görülmüstür. Bu sorunların müzik ögretmenlerinin demografik özelliklerine göre karsılastırılması yapıldıgında genelde önemli bir farklık görülmemekle birlikte, bulundugu yerlesim yerinden memnun olmayanların sarkı söyleme ve müzik dinleme etkinliklerinde bazı sorunlarla memnun olanlara göre daha fazla karsılastıkları sonucu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to clarify whether there is an significant point in the problems (demographic nature, sex, experience period, the graduation schools, branc the location ) confronted by the teachers who are teaching music lessons in the elementary schools inthe South East of Anatolia. The study is carried out with a questionaire which was given to those teachers who are responsible of teaching music at the schools in the South East of Anatolia in the provinces (named Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Sanlıurfa ve Siirt). The questionaire is given to 121 music teachers in different 121 elementary schools. The obtained knowledge was reviewed and a number of ststistical analysis were made by the researchers. As a result, the music teachers had different difficulties in music lessons(in singing songs, playing enstruments, listening to music. Music laws and making music; in practise, in carrying out the music curriculum; in using the music text books; in using and applying methods and tecniques; and in grading students). The teachers complained about the limited hours in the time table, the lack of equipment, the number of students in classes, the hardness of curriculum, the sortage of text boks, and the limited unconvenient rooms which are given to music classes. iv Demografically there isn?t any significant point but the teachers who don?t like the place in which the school located have more problems in teaching and learning songs and listening activities.