Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirilen sanat eğitimi projeleri
Art education projects carried out under corporate social responsibility
  1. Tez No: 207145
  2. Yazar: CİHAN ŞULE BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu arastırmada, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında olusturulan sanat egitim projelerinin; yapısı, isleyisi, yöntemi, hedef kitlesi ve proje çıktıları incelenerek ülkemizdeki sanat egitimine sagladıgı katkılar ortaya konmaktadır. Arastırmanın evrenini; ülkemizdeki kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında gerçeklestirilen sanat egitimi projeleri, örneklemini ise; kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında gelistirilen sanat egitim projelerinden Nokia - Düsler Atölyesi Projesi ve Eczacıbası - 6-14 Yas Görsel Sanat Egitimi Projesi olusturmaktadır. Bu arastırma tarama modelinin kullanıldıgı betimsel bir alan arastırmasıdır. Arastırma sonucunda; Sürekli artan ülkemiz nüfusu ve buna paralel olarak artan egitim gereksinimlerine karsın ayrılan bütçelerin yetersizligi nedeni ile istenilen noktaya gelemeyen sanat egitimi alanının, özel sektör yatırımlarıyla diger bir degisle kurumların sosyal sorumluluk kapsamında ayırdıkları bütçelerle desteklenebilecegi ortaya çıkmaktadır. Nokia'nın hayata geçirdigi Düsler Atölyesi Projesi ile, 3 yıl içersinde Türkiye'de 11 Egitim Parkı'nda, 800 gönüllünün yardımıyla maddi olanakları kısıtlı 30.000 çocuga egitim desteginin saglandıgı, Türkiye Egitim Gönüllüleri Vakfı ve Uluslararası Gençlik Vakfı isbirligi ile tekrar 2006-2009 döneminde toplam 14 ilde faaliyetlerini yaygınlastırarak 2.500'e yakın gönüllünün destegi ile 50.000 çocuga daha ulasılmasının hedeflendigi görülmektedir. Eczacıbası ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi isbirligi ile 2002 yılında hayata geçirilen ve 2005 yılına kadar devam eden 6-14 Yas Görsel Sanat Egitim Projesi'nin çocukların temel sanat kavramlarını ögrenerek, sergiler yoluyla müzelerin islevlerine iliskin duyarlılıklarının arttırılması yönünde çalısmalarını gerçeklestirdigi gözlemlenmistir. Bu anlamda Eczacıbası Sanal Müzesi'nin bir arastırma kurumu olması yanı sıra egitim islevini de gerçeklestirdigi gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the contributions of the art education projects carried out under corporate social responsibility to the art education in Turkey is introduced by looking into the structure, course, method, target audience and project outputs of them. The population of the study is the art education projects carried out under corporate social responsibility and the sample thereof is the Nokia-Dreams Workshop Project and Eczacıbası 6-14 Years Visual Arts Education among the art education projects developed under corporate social responsibility. This study is a descriptive field study using screening model. As a result of the study: It is found out that the field of art education, which cannot reach the desired point due to the growing population of our country and the insufficiency of the budgets allocated for the educational requirements that increases parallel to the population growth, can be supported by private sector investments, in other words, the budgets allocated by the corporations within the frame of social responsibility. It is seen that by Dreams Workshop Project carried out by Nokia, 30.000 children with inadequate means were provided with educational support in 11 Education Parks in Turkey by the help of 800 volunteers within 3 years and it is aimed to access 50.000 children by the help of about 2500 volunteers in 14 provinces in the period between 2006 and 2009 thanks to the cooperation of Education Volunteers Foundation of Turkey and International Youth Foundation. It is observed that realized by the cooperation of Eczacıbası and The Art and Design Faculty of Yıldız Technical University in 2002 and continued to 2005, 6-14 Years Visual Art Education Project helped the children learn the basic concepts of art and that it carried out activities for improving their sensitivity to the functions of the museums through the exhibitions. In this connection, Eczacıbası Virtual Museum is not only a research institution but also performing an educational function.