Ergen eğitim programının,ergenlerin gelişim bilgilerine beden ve benlik imajlarına etkisinin incelenmesi.
Analising the effects of education program on the development knowlodge and the image of body and self adolescent.
- Tez No: 207146
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE B. AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ergen eğitim programının, ergenlerin gelişim bilgilerine, beden ve benlik imajlarına etkisinin incelenmesi. Bu araştırma, 7. sınıf öğrencilerine uygulanan ?Ergen Eğitim Programının?, öğrencilerin ergen gelişim bilgilerine, beden ve benlik imajlarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini, 2006-2007 eğitim öğretim yılında Aydın ili Didim ilçesi'nde M.E.B.'na bağlı Valiler İlköğretim Okulu 7. sınıfına devam eden 15 kız 15 erkek öğrenci deney grubu,aynı sosyo ekonomik ve kültürel çevrede bulunan benzer özelliklerdeki M.E.B.`na bağlı Mahir Özgür Damar İlköğretim Okulu 7. sınıfına devam eden 15 kız 15 erkek kontrol grubu olmak üzere toplam 60 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma ön test,son test ve kontrol gruplu araştırma deseni içinde çalışılmıştır. Ayrıca son testten bir ay sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Bu çalışmada, araştırmacı tarafından deney grubundaki öğrencilere uygulanmak üzere ?Ergen Eğitim Programı? hazırlanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere uygulanan ergen eğitim programı on hafta sürdürülmüştür. Çalışmanın ilk ve son haftası anketler öğrencilere uygulanmıştır. Programda; bedensel ve cinsel gelişim, sosyal duygusal gelişim, kişilik ve ahlak gelişimi, bilişsel ve dil gelişimi konularına yer verilmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilere ise herhangi bir katılım çalışması yapılmamıştır. Araştırmada öğrencilerin beden imajlarını belirlemek için ?Beden İmajı Ölçeği?, benlik imajlarını belirlemek için ise ?Offer Benlik İmajı Ölçeği ?kullanılmıştır. ?Ergen Gelişimi Bilgi Formu? ,?Offer Benlik İmajı Ölçeği?,?Beden İmajı Ölçeği? deney grubundaki öğrencilere ?Ergen Gelişim Programı?ndan önce ön test, programın uygulanmasından sonra son test ve bir ay sonra kalıcılık testi olarak verilmiştir. ii Araştırmada deneysel işlemden elde edilen verilerin analizinde t-Testi ve Pearson Korelasyon kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının son test sonuçlarına göre,deney grubunun ergen gelişimi bilgi düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu saptanmıştır (p0.05). Deney ve kontrol gruplarının son test sonuçlarına göre, deney grubunun beden ve benlik imajlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu (p0.05). Araştırmada öğrencilerin beden imajları ile benlik imajları arasındaki ilişki orta düzeyde ve anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Analising the effects of education program on the development knowledge and the image of body and self of adolescent This study examines the effects of ?Adolescent Education Program? which is performed on 7. degree studendts on development knowledge and image of body and personality of adolescent. Research sample consists of 60 students; 15 male and 15 female 7. degree students studying in ?Valiler İlköğretim Okulu ?Primary School? organised in Ministy of National Education in Aydın, Didim in 2006-2007 education period and the experiment sample consists of 15 male and 15 female 7. degree students studying in Mahir Özgür Damar İlköğretim Okulu ?Primary School organised in Ministy of National Education in the same socio-economik and cultural environment with a controlled group. Research pre-test, post-test and control group is worked in the same study subject. After last test, control test is performed. In this research, an ?Adolescent Education Program? is performed for experiment students by analists. This education program used for experiment group continued ten weeks. Questionaries is performed for first and last weeks. Program consists of; body and sexual development, social/emotional development, personality and morals development, consciousness and language development. In this part of research, control grup is excluded. In this research ?Body Image Scale? is used for determining body images of students and ?Offer?s Self Image Scale? is used for determining the personality images of students. ?Adolescent Development Information Form?, ?Offer?s Self Image Scale? and ?Body Image Scale? are given to students as an pre test, post test after performing the program and after a month as a control test. t-Test and Pearson Correlation tests are used in data analiysis gathering from experimental process. iv According to last test outcomes of experiment and control groups, there is a statistically significant difference between the levels of adolescent development information of experiment group (p0.05). According to final test results of experiment and control groups there is no statistically significant difference between body image and self-image of experiment group (p0.05). There is a normal and significant relationship between body image and selfimage of the students (p0.05).