Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı'nda başlangıç eğitiminde uygulanan müziksel işitme okuma ve yazma eğitiminde kullanılan kaynaklarla ilgili uzman görüşleri ve görüşler doğrultusunda bir deneysel çalışma
An experiment based on opinions and experts opinions related to materials used in the musical hearing-reading and writing at first step education at The Turkish Armed Forces Band Schools Command
  1. Tez No: 207144
  2. Yazar: MEHMET SERKAN ERÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu arastırma, Slh. Kuv. Bando Okulları Komutanlıgı'nda uygulanmakta olan Müziksel sitme Okuma ve Yazma egitim programına ait eksiklikleri bilimsel yöntemlerle ortaya koymak amacıyla hazırlanmıstır. Arastırma, literatür taramasının ardından Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Müzik Ana Sanat Dalı ve Slh. Kuv. Bando Okulları Komutanlıgı solfej-dikte ögretim elemanlarına uygulanan görüsme formu neticesinde alınan sonuçlar ile Slh. Kuv. Bando Okulları Komutanlıgı'nda ögrenim görmekte olan 9 sınıf toplam 40 ögrenciyle yapılan deneysel çalısma sonucunda elde edilen bulgular islenerek yorumlanmıstır. Arastırma sonucunda, Slh. Kuv. Bando Okulları Komutanlıgı'nda uygulanan Müziksel sitme Okuma ve Yazma egitimi degerlendirildiginde yeterli bir Müziksel sitme Okuma ve Yazma egitim programı olmadıgı, kullanılan kaynakların dersin amacını tam olarak karsılamadıgı sonucuna varılmıs ve varılan sonuçlara iliskin olarak öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
This resarch is prepaired for the reason to put forward the deficiency of the musical hearing-reading and writing education program which is carried out in the Armed Forces Band Schools Command in scientific ways. The research is interpreted by processing the findings that gained by the conclusions after experimental works with 40 ? high school 9th class ? students who study in the Band School Of Armed Forces, and results which have been taken by the outcomes of the interview forms that have been done with the academists in the Solfege-Dictee Branch of Music Department of Music and Performing Arts Faculty of Bilkent University, Music Department of Ankara State Conservatory of Hacettepe University and The Turkish Armed Forces Band Schools Command, after a literal scan. When the musical hearing reading and writing education applied in the Turkish Armed Forces Band Schools Command is evaluated in education programmes, it is found out that musical hearing reading and writing education program is unsufficient, and some suggestions are given according to the outcomes.