Hazır giyim alanında çalışan bireylerin çıraklık eğitimine devam ederken karşılaştıkları eğitim problemleri
To the individuals who work at the ready-made clothing area with the education problems which they were confronted with during their apprenticeship education program.
  1. Tez No: 207150
  2. Yazar: AYŞE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİL KİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada hazır giyim alanında çalışan bireylerin çıraklık eğitimine devam ederken karşılaştıkları eğitim problemleri araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki hazır giyim alanında çalışan ve çırakl?k eğitimine devam eden bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Ankara, Adana ve İstanbul'da bulunan hazır giyim alanında çalışan ve çıraklık eğitimine devam eden bireyler teşkil etmiştir. Bu araştırma kapsamında, çırak öğrenciler için anket formu kullanılmıştır. Anket formundan elde edilen veriler yüzde olarak ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda 1) Hazır giyim alanında çalışan bireyler Mesleki Eğitim Merkezi'ne başlamadan önce iş hayatına atılmaktadır. 2) Hazır giyim alanında çalışan bireyler ç?raklık eğitimine devam ederken derslere k?smen düzenli gelmektedir. 3) Çırak öğrenciler iş yerlerinde fazla çalıştırılmaktadır. 4) Mesleki Eğitim Merkezlerine ayrılan sürenin kısa olması ve bu sürenin büyük bir bölümünün kültür derslerine ayrılması ve pratik eğitime yer verilmemesi nedeniyle Mesleki Eğitim Merkezleri çırakların mesleklerini öğrenmesinde yeterli etkinliğe sahip değildir. 5) Mesleki Eğitim Merkezlerinde bulunan öğretmenler öğrencilerin meslekleriyle ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmelerinde yetersiz kalmaktad?r. 6) Mesleki Eğitim Merkezlerinde rehberlik servisi bulunmamaktadır. 7) Mesleki Eğitim Merkezlerinde yeterli araç-gereç bulunmamaktad?r. VI 8) Çırak öğrenciler mesleklerini bilinçsiz olarak seçmektedirler. Bu konuda gerekli rehberlik hizmeti görememektedirler. Araştırmanın sonunda araştırma sonuçlarına göre çırak öğrencilerin problemlerini çözmeye yönelik önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, your individuals who work at the ready-made clothing area and their education problems which they confronted with during the apprenticeship education program have been investigated. The individuals who work at the ready clothing area in Turkey have been chosen for the research. The models were chosen from those who work at the readymade clothing area and are currently in the apprenticeship education program in city of Istanbul, Ankara and Adana. The public survey forms have been used in the research. And the data from the survey form has been presented as percentages. Results; 1) The individuals who work at the ready-made clothing start early work life before they attend the professional education centers. 2) The individuals who work at the ready clothing area come to their classes regularly during the apprenticeship education program. 3) The apprentice students work many hours at the work places. VIII 4) Due to the lack of education time, practice, and the culture classes have been taking more time which makes the Professional Education Centers not capable of teaching them properly. 5) The teachers at the education centers are insufficient to teach them to improve their knowledge and skills. 6) There is no guidance service at the professional education centers. 7) The professional education centers have insufficient tools. 8) As there is no sufficient guidance service at the professional education centers, the apprentice students choose their occupations unconsciously. According to the researcher?s results, the comments, which are related to solve the problems of the apprentice students, were made.