İlköğretim okullarında görevli okul müdürlerinin 'takım liderliği' yeteneklerinin öğretmenler ve müfettişler tarafından değerlendirilmesi (ankara ili örneği)
Evaluation of the 'team leadership' abilities of the principals in primary schools by teachers and school inspectors (ankara province sample)
- Tez No: 207151
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHATTİN ERGEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okullarında görevli okul müdürlerinin ?takım liderliği? yetenekleri ilköğretim okullarında görevli öğretmenler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı ilköğretim müfettişleri tarafından değerlendirilmiştir. Araştırma için, Ankara ili merkez ilçelerinden random yöntemi ile seçilmiş olan İlköğretim Okulları hedeflenmiştir. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan anket aracılığı ile toplanmış; ?SPSS 10.0 ms For Windows? paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan analizde, okul müdürlerinin ?Takım Liderliği? yetenekleri ilköğretim okullarında görevli öğretmenler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı müfettişler tarafından değerlendirilmiş ve ?Takım Liderliği? boyutlarından olan ?Toplantı Yönetimi? ve ?Katılımı Sağlayabilme? boyutlarında cinsiyete göre farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. ?Çatışmayı Yönetme?, ?Takımlararası İletişimi Yönetme?, ?Motivasyon Yönetimi?, ?Yönlendirme? ve ?Amaç ve Rolleri Oluşturabilme? boyutlarında ise cinsiyete göre farklılaşmanın olmadığı görülmüştür. Denetmen/Öğretici açısından bakıldığında ise ?Çatışmayı Yönetme?, ?Toplantı Yönetimi?, ?Takımlararası İletişimi Yönetme?, ?Motivasyon Yönetimi?, ?Yönlendirme? ve ?Katılımı Sağlayabilme? boyutlarında anlamlı farklılığın olduğu 6 görülmüştür. ?Amaç ve Rolleri Oluşturabilme? boyutunda ise anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Kıdem açısından bakıldığında ise, 16-20 yıl arası kıdeme sahip ilköğretim okulu öğretmenlerinin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı İlköğretim Müfettişlerinin görüşlerinin diğerlerine oranla daha olumsuz olduğu sonucuna varılmıştır. Dört bölüm olarak yapılandırılan araştırmanın ilk bölümünde problem, amaç, önem, tanımlar, sınırlılıklar ve tanımlar yer almıştır. İkinci bölümde, konu ile ilgili kavramsal çerçeve oluşturularak yurt içi ve yurt dışında yapılan ilgili araştırmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, yöntem, araştırmanın modeli, evren, örneklem, veri toplama araç ve teknikleri, anketin geçerlilik ve güvenirlik çalışması, verilerin toplanması, yorumlanması yer almaktadır. Dördüncü ve son bölümde ise, araştırma sonrası ulaşılan sonuçlara ve sonuçlara ilişkin öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the ?team leadership? abilities of the principals in primary schools are evaluated by the teachers in primary schools and by the inspectors attached to the provincial national education directorate. For The research, randomly chosen Primary Education Schools from Ankara were taken into account. The data was collected by means of a questionnaire prepared by the researcher and the collected data was analyzed by using ?SPSS 10.0 MS for Windows? program. In the analysis conducted, the ?team leadership? abilities of the principals are evaluated by the teacher in primary schools and by the inspectors attached to the provincial national education directorate and it is determined that there is a change based on gender in ?meeting management? and ?providing participation?, which are two dimensions of the ?team leadership?. It is seen that there is no change based on gender in ?conflict management?, ?orientation? and ?purpose and role establishment?, which are the other dimensions of the ?team leadership?. From the standpoint of inspector-teacher, it is seen that there is a significant change in ?conflict management?, ?meeting management?, ?interterm 8 communication management?, ?motivation management?, ?orientation? and ?providing participation? dimensions. There is no significant change in ?purpose and role establishment?. From the standpoint of seniority, it is seen that the opinions of the primary school teachers and the primary education inspectors with a seniority period of 16-20 years are more negative compared to the others. The research is composed of four chapters. The first chapter deals with aim, importance, definitions and limitations. In the second chapter, the conceptual outline of the study is explained and the related researches carried out at home and abroad were mentioned. The third chapter consists of method, of the research, sampling, data collection techniques and the validity and reliability of the questionnaire. In the last chapter, the results of the research and recommendations are presented.