Eğitim ve bilgilendirme eksikliğinin banka pazarlamasındaki olumsuz etkilerine bir örnek: dresdner bank olayı
An example for the negatıve effects of the defıcıency of educatıon and ınformatıon ın bank marketıng: drersdner bank case
- Tez No: 207161
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BATTAL, DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN, YRD. DOÇ. DR. HÜSNİYE ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Eğitim ve Öğretim, Banking, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bankacılık, bütün dünyada ekonominin kalbi, büyümenin itici gücü ve ülkelerin mali sistemlerinin temel diregi durumundadır. Yüzlerce yıldır yerel bazda ve sube ortamlarında yapılan bankacılık meslegi, teknoloji ve haberlesmede meydana gelen yeniliklerle, özellikle de bilgisayar ve internet teknolojisinin gelismesiyle global bir meslek haline gelmis, önceleri yerel pazarlarda yasanan sınırlı rekabet, globallesme ile birlikte tüm dünya piyasasını kapsayan hızlı ve kırıcı bir yapıya kavusmustur. Bu yogun rekabet ortamı da ister istemez her geçen gün yeni ürünler gelistirilmesine yol açarken, meslekle ilgili yerel ve global kanun ve düzenlemeler de bu yeniliklere paralel olarak bas döndürücü bir hızla degismekte ve kendini gelistirmektedir. Bu durum sektörde egitimin önemini bir kat daha arttırmıs, gerek temel egitim gerekse de meslek içi egitim bankalar arası rekabetin belirleyici unsurlarından birisi haline gelmistir. Dresdner Bank örnek olayından hareketle hazırlanan bu çalısma sonucunda, egitim ve bilgilendirme eksikliginin banka pazarlamasına olumsuz etkileri tespit edilmeye çalısılmıstır. Örnek olayın sonucları inecelendiginde, ürün tanıtımı esnasında müsteriye eksik veya yanlıs bilgi verilmesinin müsteri magduriyetine yol açabildigi, bu durumun da bankaya olan güvenin sarsılmasına ve müsteri kaybına sebep oldugu tespit edilmistir. Sonuç olarak, temeli güven ilkesine dayanan bankacılık mesleginde, en ufak bir hatanın ya da eksikligin çok acı sonuçlar dogurabilecegi bu çalısma ile ortaya konmaya çalısılmıstır. Bankaların personel egitimine, pazarlama faaliyetlerini yürütürken yetkin pesnonel kullanımına ve müsterilerini dogru bilgilendirmeye özen göstermesinin önemi tespit ve teyit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In the whole world banking is the heart of economy, the driving force of growth and the central pillar of the financial system of states. In the beginning, Banking profession was being performed locally and under branch circumstances; due to innovations in technology and communication, more specifically the improvements in computer and internet technologies, banking turned out to be a global profession that has to compete not only locally but globally while blanketing the world?s entire market. This highly competitive environment inevitably gives rise to new products followed by a change with a rattling rate in the local and global regulations within the sector. This situation has increased the importance of education in banking sector and made the basic and in-service training a determining factor of the competitiveness of a bank. The aim of this study is to reach conclusions about the negative impacts of deficiency of education and information in bank marketing by focusing on the Dresdner Bank case. When the consequences of our case are analyzed it can be inferred that giving inadequate or false information to the customer may cause grievances within customers, shake their confidence and eventually bring about customer loss To come to a conclusion, it is stated in this study that, in banking sector in which the central pillar is the principle of trust; even some little mistake or deficiency could cause devastating consequences. In this manner, it is determined and confirmed that banks should give great importance to using skilled employees in the introduction and marketing stage and providing accurate information to customers.