İlköğretim 6. sınıf matematik dersi geometri öğrenme alanının değerlendirilmesine ilişkin öğretmen görüşleri (kütahya ili örneği)
6.th class of primary mathematics teaching, teacher opinions abaut evaluating the field of geometry learning taking place in the curriculum ( sample of kütahya )
  1. Tez No: 207162
  2. Yazar: ÖVGÜ AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEYZİ SÖNMEZ, Y.DOÇ.DR. MELEK ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, 2006- 2007 yılı eğitim öğretim yılında uygulamaya konulan ilköğretim 6. sınıf matematik dersi öğretim programında yer alan öğretim programı geometri öğrenme alanının değerlendirilmesi amacıyla öğretmenlerden görüş alınmıştır. Ayrıca birinci dönem içinde işlenmiş olan geometri öğrenme alanının içerdiği alt öğrenme alanlarına ait kazanım ve etkinliklerin sınıf düzeylerine uygunluğu sınanmıştır. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 6. sınıf matematik dersine giren öğretmenlerin 2006-2007 eğitim öğretim yılında ilköğretim 6. sınıfta uygulamaya konulan matematik dersi öğretim programında yer alan geometri öğrenme alanının değerlendirilmesine ilişkin öğretmen görüşlerinin alınıp, programın geliştirilebilmesi için önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın evrenini Kütahya ili merkez devlet okulları oluşturmaktadır. Veriler Örnekleme dahil olan okullarda bulunan öğretmenlerden araştırmacı tarafından geliştirilen anket formuyla toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Excel ve SPSS (Statical Package For Social Science) programlarından yararlanılarak öğretmen görüşlerinin her bir maddeye ait frekans, yüzde dağılımları ve ortalamaları hesaplanmış, gereken yerlerde t testi, anova testi ve kruskall wallis testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, uygulamaya konulan yeni program genel olarak olumludur. Ancak bir takım aksaklıklar mevcuttur. Programda yer alan geometri alt öğrenme alanlarına ait kazanımlar ve ilgili etkinlikler ile sınıf içinde işlenişleri incelendiğinde sınıf mevcutlarının kalabalık olmamasına öncelikle dikkat edilmelidir. Sınıf düzeyinin altında ve üstünde çıkan etkinliklerin yeniden düzenlenmesi yoluna gidilmelidir. Öğrencilerin günlük hayatla bağlantı iv kurabilmeleri ve yaratıcı düşüncelerini geliştirmeleri için kazanımlar ve ilgili etkinlikler yeniden bir kez daha gözden geçirilmelidir. Etkinliklerin içeriği, tüm öğrenci seviyelerine uygun hale getirilmeli ve etkinlikler ders süresine göre ayarlanmalıdır. Alt öğrenme alanları parça parça verilmek yerine bir bütün halinde verilmeli, böylece gereksiz tekrarlardan kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this investigation, teachers ideas were taken about gains, activities, content, period of teaching-learning and evaluation sizes which belong to sixth class mathematics lesson teaching programme that is applied in 2006-2007 education instruction year. Moreover, that is tested if gains and activities that belong to the lower instruction areas which are contained by geometry instruction area made in the first area are available to the class levels. In these lower instruction areas, some of the lower instruction areas that are to be adden or supstructed are tried to be found according to teachers? ideas and experience. While applying this programme the most suitable ways that evaluate activities are tried to be investigated. The aim of this programme is, to take ideas of teachers who participate in sixth class mathematics lesson about the evaluation of geometry instruction area which takes place in the mathematics lesson instruction programme that is put in practice in 2006-2007 education-instruction year at sixth class and to make suggestions to improve the programme. The universe of this study is formed by Kütahya central government schools. The datas were gathered from teachers who are found in the schools that are inside the illustration by poll that is developed by the investigator. After the election of sample, polls were apllied to 50 teachers. For the analyse of datas Excel and SPSS (Statical Package For Social Science) programmes were used and frequency, percentage seperations and means of teachers ideas that belong to each topic, when necessary t test, anova test and kruskal wallis test were used. vi According to the results of the study the new programme that is in practice is positive in general. But there have been some difficulties. After examining gains and related activities that belong to lower instruction areas of geometry found in the programme and processing of them in the lesson we have to pay attention firstly to the presence of classes not to be so crowded. The activities that are lower or higher the attitude of the class should be rearranged. The activities and gainings also have to be reexamined for students to develop their creative ideas and relate with daily life. İngredients of activities must be suitable for the level of all students and activities must be rearranged. according to the lesson period. Lower instruction areas should be given as a whole instead of giving piece by piece. By this way unnecessary repeats will disappear.