304L östenitik paslanmaz çeliklerin alın kaynak işlemlerinde oluşan kalıntı gerilmelerin sayısal analizi ve deneysel ölçülmesi
Experimental and numerical determination of residual stress state in butt welded 304L austenitc stainless steels
- Tez No: 374555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ GÜNAY, PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Eritme kaynak yöntemleriyle üretilen yapılarda, kaynak işlemi sırasında oluşan kalıntı gerilmeler ve kaynak kusurları kaynağın dayanaklığını, yapıların ömrünü ve kırılma tokluğunu çok etkilemektedir. Bu çalışmada thermo-elastoplastic sonlu eleman analizi yöntemi kullanılarak ve ABAQUS yazılımı ortamında 304L östenitik paslanmaz çelik iki plakanın, birleştirilmesi neticesinde oluşan kalıntı gerilmelerin büyüklüğü ve dağılımı elde edilmiştir. Ayrıca deneysel olarak tahribatsız test yöntemlerinden x ışını kırınımı yöntemi ve tahribatlı test yöntemlerinden delik delme yöntemi, kalıntı gerilmelerin ölçülmesi için kullanılmıştır. Sonuçların karşılaştırması sayısal ve deneysel yöntemlerle elde edilen kalıntı gerilme sonuçlarının birbirine yakın olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the welded structures, beside the negative effects of the weld defects, residual stresses induced by welding process influence the service performance and life of the structures, directly. In this study, butt welding of 304L austenitic stainless steel plates was modelled by thermo-elasto-plastic finite element method and for the modelling of the problem, the commercial ABAQUS software was used. In the simulations, instantaneous temperature and thermal stress distributions, and residual stresses in the plates after welding were calculated by changing the weld speed and weld current of the metal arc welding process. The residual stres values obtained from simulations were compared with those of the experimental measurements on the real samples performed by x-ray diffraction and hole drilling methods. It was observed that the results of simulations are in accordance with the experimental results.