İşletmelerde muhasebe yöneticilerinin etiksel karar süreci
In firms management accountants ethical decision making processes
  1. Tez No: 207183
  2. Yazar: AHMET ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
İşletmede çalışan muhasebeciler için kullanılan bağımlı sıfatı, muhasebecinin yaptığı faaliyetin nasıl yağıldığını ifade etmektedir. Oysa muhasebecinin iradesini serbestçe kullanamadığı durumlarda verdiği kararların ahlakiliğinden söz etmek hayalcilik olur. Muhasebecinin etiksel karar verme sürecinin temel bileşenleri; a) Temel etik teorilerinin, kavramlarının ve mesleki sorumlulukların bilgisini, b) etiksel sorunlara ve tehditlere karşı duyarlılık sahibi olmayı, c) etiksel algılamayı, d) kurumsal ve bireysel sorunlarda etiksel yargılama kabiliyetini içermektedir. Etik kontrol mekanizmalarının olmadığı bir ekonomik sistemde ve şirketlerde muhasebeci etiksel yeterliliğe sahip olsa bile etiksel davranışta bulunmak için gerekli olan bu yeterlilikler tek başına yeterli değildir. Etiksel davranışların desteklenmesinde etkin bir mekanizma olan kurumsal etik sistemi, Türkiye uygulamasında bir etik sistemi olarak değil, bir yönetim modeli olarak benimsenmiştir ve uygulanmaktadır. Bu durum uluslar arası kurumsal etik sistemi uygulamaları ile paralellik göstermemektedir. Kurumsal etik sistemi diye sunulan sistemle, mevcut kurumsal yönetim ilkeleri arasındaki farklılık kadar bir fark, kurumsal etik boşlukları oluşturmaktadır. Etiksel davranışın desteklenmesinde kurumsal etik boşluklarının giderilmesi, bu sistem içinde muhasebecilerin etkin rol alması önemli olduğu gibi kurumsal muhasebeciliğin geliştirilmesinde de son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
The depandent adjective which is used depandent accountant who work at the firms whereas it can not be talked about independent vollition of accountant if accountant doesnt use their vollition freely. İt means this is a fantasy whoever use this word. Ethical decision process includes; a) Knowledge of traditional ethical concepts and teories, and of those relating to the Professional accountant?s work, b) sensitivity to ethical issues and treads in the functional disciplines of accounting, c) abiylitiy to make ethical judgments and decisions based on an understanting and application of ethics knowledge and ethical sensitivity, d) an understanting of organizational and situational concept and the application of ethical, knowledge. İn an economic system which there aren?t ethical control mechanism, even if accountant have ethical ability, he or she cant use their ethical sufficiency freely. Code of organization?s ethical conduct isn?t as the same thing which uses in Turkey as is ?Kurumsal Yönetim İlkeleri?. İnstituation management principle, include a method of manage which doesnt include ethical concept and principles. This stuation isn?t paralell with international ethical aplications at the firm. There are ethical gaps as much as between institiational management principles and instituational ethics system.