Uluslararası finansal raporlama standartları açısından konsolidasyon yöntemleri ve bu yöntemlerin finansal tablolar analizine etkileri
Consolidation methods in international financial reporting standards and its effects on financial analysis
- Tez No: 207193
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Konsolide mali tablolar bir grubun mali tablolarını tek bir şirketinmiş gibi gösteren mali tablolardır. Aralarında ana ortaklık, bağlı ortaklık veya kontrol gücü ilişkisi bulunan işletmelerin finansal durumlarının ve faaliyet sonuçlarının tek bir işletme gibi, tek bir tabloda ifade edilmesi, topluluğun varlıkları, öz kaynakları ve yabancı kaynakları hakkında doğru ve güvenilir bilgi vermesi konsolidasyonun amacı olarak ifade edilebilir. Uluslararası düzeyde muhasebe alanında birliğin sağlanması ve çeşitli kuruluşların birbirleriyle uyumlaştırılarak ortaya çıkabilecek farklılıkların giderilebilmesi amacıyla 1973 yılında Uluslararası Muhasebe Standartları Komitesi kurulmuş, bu komitenin çalışmaları sonucunda da Uluslararası Muhasebe Standartları oluşturulmuştur. Daha sonra, bu standartların ismi değiştirilerek Uluslararası Finansal Raporlama Standartları şeklini almıştır. Bu standartlardan özellikle UFRS 3, UFRS 27 ve UFRS 31 konsolidasyon ve konsolidasyon yöntemleri ile ilgili olarak belirlenmiştir. Konsolidasyon yöntemlerini temel olarak üç başlık altında toplayabiliriz. Bunlardan tam konsolidasyon yöntemi; ana ortaklığın bağlı ortaklıktaki iştirak oranına bakılmaksızın, bağlı ortaklığın tüm varlık ve borçlarının konsolide bilançoda gösterilmesidir. Bu yönteme göre; gelir tablolarının konsolidasyonunda toplam satış ve toplam maliyet birleştirilir. Oransal konsolidasyon yönteminin ise; bağlı ortaklığın varlıkları üzerinde iki ya da daha fazla kurumun hakkı olduğu yani bağlı ortaklığın sermayesinin birden çok ortak arasında bölüşüldüğü durumlarda uygulandığı ifade edilebilir. Bağlı işletmedeki faaliyetlerinin sonuçlarının tahakkuk esasına göre ana işletme hesaplarına aktarılması ise öz kaynak yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Konsolidasyonun ve konsolidasyon yöntemlerinin firma analizine etkileri ise kredi riskliliğini ölçmede kullanılan Altman Z-Skoru Analizinin yardımıyla şu şekilde ifade edilebilir : Konsolidasyon sonrasında firmanın bağlı ortaklarının finansal yapısına bağlı olarak, bunun ana ortaklığa olumlu ya da olumsuz etkileri olabilmektedir. Bunun yanı sıra seçilen konsolidasyon yöntemine göre firma, kredi verenlere finansal açıdan daha iyi bir durumda görünebilir. Bu durumda sırasıyla özkaynak yöntemi, daha sonra oransal konsolidasyon yöntemi ve en son olarak da tam konsolidasyon yönteminin seçilmesi tercih edilebilir. Ancak bu yöntemlerin seçimi işletmelerin ortaklık yüzdesine, kontrol gücüne ve önemli etkinliğe sahip olup olmamasına göre de değişebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although there may be occasions where an analysis the financial statements of individual companies it is more normal to find analysts facing interpretation issues related to group or consolidated financials. Consolidated financials are an amalgan of the individual financials of the corporated entities that constitude the group. International Accounting Standarts Commitee was assambled in 1973 for providing similarity of international accounting area. International Accounting Standarts were constituted by this commitee. Subsequently these standarts name was changed and it became International Financial Reporting Standarts. IFRS 3, IFRS 27 and IFRS 31 are interested with consolidation and the methods of consolidation. There are three main methods of consolidation. It can be defined by full consolidation method, proportionate consolidation method and equity method. Full consolidation is not warranted on the bases that the investor has significiant influence but not control. The nature of a joint venture is usually such that there are at least two ventures bound by a contractual arrangement and that the agreement established joint control of the entity. Proportionate consolidation is a method of combination that includes the investor share of each account caption. The equity method requires accounting for the group share of resources and earnings and is reflected as on line entity in the consolidated income statement and balance sheet. The efficience of consolidation methods to firm analysis can be made expressive by Altman Z-Score Analysis which is used for evaluation of credit analysis. After the consolidation, the companies? financial construction can be affected possitive or negative from its? joint ventures. Separately, it can differentiate dependency on the methods of consolidation.